Wyświetlono 9 od 243
Pielęgnację twarzy, choć wydaje się to być tylko codzienną rutyną, w rzeczywistości można rozumieć wieloetapowo i traktować nie tylko jako element higieny, ale również wspomagania naturalnych procesów odnowy komórkowej, wzmacnianie właściwości ochronnych, wspieranie mechanizmów przeciwdziałania podrażnieniom skóry. Pielęgnacja twarzy to także aspekt korekcyjno-naprawczy, skupiający się na hamowaniu procesu starzenia się, niwelowaniu przebarwień, blizn oraz wszelkich niedoskonałości skóry. Dbałość o dobór odpowiednich kosmetyków do twarzy, wspomagających naturalne procesy zachodzące w skórze wydaje się być nieunikniona, jeśli celem jest zachowanie zdrowej, atrakcyjnie prezentującej się cery.
Stworzenie idealnego schematu pielęgnacyjnego twarzy dostosowanego do indywidualnych, aktualnych potrzeb skóry jest nie lada wyzwaniem. Kondycja skóry się zmienia, mają na nią wpływ liczne czynniki, preferencje naskórka odnoszące się do typów emulsji również są zróżnicowane. Potrzebna jest szczególna wnikliwość oraz gruntowna obserwacja reakcji skóry na szerokie spektrum czynników wewnętrznych i zewnętrznych oddziałowujących na jej wygląd. Uwzględniając wszystkie zmienne, dobór właściwych kosmetyków do pielęgnacji twarzy może brzmieć jak skomplikowana operacja.
Dokonując samodzielnego doboru preparatów do pielęgnacji twarzy, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad. Początkiem każdej pielęgnacji jest oczyszczanie. Dobór odpowiednich produktów oczyszczających jest gwarantem prawidłowego, dogłębnego wchłaniania produktów niespłukiwalnych z pielęgnacji aktywnej. Skóra sucha i wrażliwa preferuje emulsje kremowe, lipidowe, mleczne. Im wrażliwsza skóra tym bardziej pożądany jest bezzapachowy produkt, który posiada niższe ryzyko wywołania podrażnienia. Dla skóry tłustej i mieszanej częściej rekomenduje się formy żelowe lub kremożelowe. Postać płynna, micelarna kosmetyku do twarzy będzie odpowiednia dla każdego typu cery. Oczyszczanie twarzy należy połączyć z jej tonizacją celem utrzymania prawidłowego pH, który zabezpieczy skórę przed aktywnością patogennej mikroflory bakteryjnej wywołującej np. zmiany zapalne o charakterze trądzikowym. Produkty myjące i tonizujące warto stosować kilka razy w ciągu dnia. Kosmetyki te powinny zawsze występować w tandemie: po obudzeniu się, po powrocie do domu, przed snem warto oczyścić i tonizować cerę. Regularne oczyszczanie twarzy wraz z normalizacją pH poskutkuje zauważalną poprawą wyglądu naskórka, która stanie się bardziej witalna, gładka, świeża.
Kolejną grupą kosmetyków do pielęgnacji twarzy są preparaty służące do pielęgnacji aktywnej czyli kremy, serum, esencje, boostery itd. Dobrym pomysłem jest zastosowanie osobnego kosmetyku do pielęgnacji dziennej oraz nocnej. Produkt na dzień powinien być wyposażony w filtry promieniochronne, mieć lżejszą konsystencję niż produkt na noc. Jego głównymi funkcjami powinno być: nawilżanie oraz ochrona przed działaniem niepożądanych czynników zewnętrznych wpływających na kondycję skóry. Produkt na noc, z racji swoich funkcji naprawczo-regeneracyjnych może mieć bogatszą konsystencję, dłuższy okres wchłanialności. Zastosowanie serum, esencji, boosterów jest szczególnie użyteczne, jeśli współwystępują w duecie z kremem, którego działanie intensyfikują. Połączenie kremu z serum to zwiększona dawka dobroczynnych substancji pielęgnacyjnych pozytywnie wpływających na wygląd skóry. Używanie maseczek do twarzy powinno mieć miejsce 2-3 razy w tygodniu. To produkty uzupełniające codzienną pielęgnację, będące elementem dodatkowo wzmacniającym poszczególne zadania kosmetyków do twarzy. Przy zachowaniu regularności i konsekwencji w stosowaniu opisanych zasad pielęgnacji, kondycja skóry twarzy powinna ulec istotnej poprawie, obserwowalnej gołym okiem.