Wyświetlono 9 od 22
Włosy, choć są martwym przydatkiem skóry, stanowią istotny obszar pielęgnacji. Kosmetyczna rutyna jest czynnikiem niezbędnym do utrzymania zdrowej kondycji włosa ze względu na liczne czynniki zewnętrzne, które mogą uszkadzać jego strukturę, takie jak: gorące powietrze, słońce, sól morska, silnie działające specjalistyczne preparaty do zabiegów stylistyczno-fryzjerskich. Nie należy również zapominać o czynnikach wewnętrznych mających wpływ na stan włosa tj.: stan gospodarki hormonalnej, jakość odżywienia i nawodnienia organizmu, aktywność gruczołów łojowych, jakość mikrobiomu skóry. Utrzymanie prawidłowej higieny jest niewystarczające, by zapewnić atrakcyjny wygląd włosom. Znaczącym elementem pielęgnacji jest kondycjonowanie włosów poprzez zastosowanie odżywek.
Włosy u nasady są zdrowsze, ponieważ czerpią nawilżenie i właściwości odżywcze z samej skóry. Najbardziej zniszczoną częścią włosów są końcówki - wokół tego obszaru należy skoncentrować się szczególnie w ramach pielęgnacji. W zależności od stopnia rozchylenia łusek włosa możemy dokonać podziału włosów na: niskoporowate, średnioporowate, wysokoporowate.
Włosy niskoporowate są uznawane za najzdrowsze, ponieważ nie elektryzują się i nie puszą, są lśniące. Takie włosy warto pielęgnować nieobciążającymi odżywkami do włosów, które zawierają emolienty czyli np. oleje roślinne. Dobrym rozwiązaniem dla włosów niskoporowatych są lekkie odżywki w sprayu.
Włosy średnioporowate to najczęściej spotykany typ włosa czyli połączenie niskiej i wysokiej porowatości włosów. Jest to najpopularniejszy rodzaj włosa ze względu na nadmierną, zbyt często stosowaną pielęgnację ze stylizacją jak i niewłaściwą, za małą higienę. Do pielęgnacji włosów średnioporowatych rekomendujemy odżywki oparte na humektantach (specjalistycznych substancjach poprawiających wilgoć, nawodnienie) oraz z zawartością protein wzmacniających strukturę włosa, a także jego funkcje ochronne.
Włosy wysokoporowate równie szybko wchłaniają, jak i „oddają” to, co zostało im zaaplikowane. Ma to związek ze stopniem rozchylenia łusek włosa. Osoby o tym rodzaju włosów skarżą się na suchość, puszenie się, zniszczenie włosów. Widzą również, że włosy źle znoszą stylizację. Osoby z tej grupy powinny wybrać odżywki do włosów oparte na bogatych emolientach, z wysoką zawartością substancji tłuszczowych. Warto w takim przypadku wybrać kremowe konsystencje produktu, które dodatkowo odżywią osłabione włosy. Niezależnie od typu włosów kluczowym czynnikiem uzyskania pożądanego efektu niezmiennie pozostaje regularne, prawidłowe stosowanie odżywki.
Kondycjonery (substancje kondycjonujące) znajdujące się w odżywkach do włosów mają za zadanie nie oczyścić, a upiększyć łodygę włosa. Poprzez dobór odpowiednich substancji wzmacniających, można skutecznie uzupełnić niedobory składników budulcowych, poprawić nawilżenie, sprężystość, elastyczność i połysk włosów. Poprzez dobór odpowiednich kondycjonerów włos staje się bardziej miękki, wygładzony, mniej podatny na elektryzowanie i puszenie się. Łatwiejszym staje się wówczas rozczesywanie i układanie włosów. Odżywki do włosów Ziaja oparte są na bezpiecznych substancjach pielęgnujących włosy. Zostały uzupełnione o niepowtarzalne kompozycje zapachowe. Nadają się do codziennego stosowania. Nie obciążają i widocznie poprawiają jakość włosów.