Cellulit i rozstępy to jedne z najczęściej występujących niedoskonałości na ciele. Cellulit pojawia się wraz z powiększeniem się komórek tłuszczowych na skutek niezdrowej diety, zmian hormonalnych odnoszących się głównie do zaburzonej równowagi estrogenowej. Rozstępy są związane z gwałtowną zmianą masy ciała oraz niewystarczającą elastycznością skóry. Rozstępy pojawiają się najczęściej na skutek intensywnego przybierania na wadze, wzrostu lub rozrostu mięśni w krótkim czasie. Rozstępy mogą pojawiać się na piersiach, brzuchu, pośladkach, udach i ramionach. W celu zapobiegania pojawianiu się rozstępów lub walki z cellulitem można zastosować odpowiednio dobraną pielęgnację.
Cellulit nie jest chorobliwym nadmiarem tłuszczu w tkankach skóry. W takich przypadkach mówimy o nadwadze lub otyłości. Problem cellulitu dotyka także szczupłe osoby. Cellulitu nie możemy też mylić z cellulitisem, który jest chorobą skóry polegającą na zapaleniu tkanki łącznej wywołanym najczęściej przez infekcję bakteryjną. Cellulitis charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry, swędzeniem i pieczeniem w miejscu chorobowo zmienionym.
Cellulit może rozwijać się przez kilka miesięcy, a nawet lat. Przebiega w kilku etapach. Zmiany pojawiają się w obrębie podskórnej tkanki tłuszczowej i najczęściej zaczynają się od zaburzeń mikrokrążenia. Krążenie krwi i limfy na poziomie tkanek staje się utrudnione. W efekcie tych zmian skóra traci elastyczność, pojawiają się liczne zagłębienia, guzki i nierówności.
Rozstępy to bliznowce pod postacią równoległych, wrzecionowatych pasm, które są widoczne na poziomie naskórka. Powstają one na skutek przerwania usieciowania włókien podporowych skóry, czyli elastynowych i kolagenowych. Odpowiadają one za architekturę skóry, tj. jej sprężystość, elastyczność, jędrność. Można wyróżnić 2 fazy powstawania rozstępów. Pierwsza to faza zapalna, która trwa zwykle przez około pół roku. Wtedy dominującym odczuciem jest szczypanie, swędzenie, pękanie pod wpływem napięcia. Rozstępy mają wówczas kolor intensywnie czerwony, zmiany są obrzęknięte. W fazie zanikowej rozstępy bledną, zmieniają kolor na biały. Dotykając naskórka w obszarze, gdzie są widoczne rozstępy, można poczuć wgłębienia i ubytki.
Kosmetyki antycellulitowe mogą skutecznie wspomóc proces kształtowania sylwetki. Nie stanowią one jednak zamiennika dla zdrowej diety i aktywności fizycznej. Jeśli chcemy by były skuteczne musimy stosować je regularnie i… niedelikatnie. Wykonując intensywne, okrężne ruchy od dołu do góry, zdecydowanie poprawimy mikro cyrkulację krwi, pobudzimy też zastaną w organizmie wodę i limfę.
Intensywny masaż ciała warto rozpocząć od wykonania peelingu. Pomarańczowy peeling myjący średnioziarnisty złuszczy zrogowaciały naskórek oraz pobudzi krążenie, dotleniając komórki skóry. W ten sposób przygotowaną skórę warto potraktować oliwką do masażu z zawartością substancji ujędrniających, o charakterze antycellulitowym. W przypadku pracy z rozstępami, naczelną zasadą jest profilaktyka polegająca na poprawie elastyczności i sprężystości skóry. Przygotowując skórę na zmiany jej rozpiętości, jak również chcąc redukować widoczne rozstępy warto użyć mamma mia krem przeciw rozstępom. Preparat efektywnie pobudza włókna sprężyste skóry do intensywnej pracy. Jednocześnie zadba również o intensywne rozjaśnienie i wyraźne zmniejszenie rozstępów.