Oczyszczanie twarzy – jak prawidłowo oczyścić skórę twarzy?

 
 

Dermatolodzy podkreślają, że dokładne i regularne oczyszczanie twarzy służy naszej urodzie. Gdy oczyszczanie twarzy traktujemy po macoszemu, nierzadko cera szybko pogarsza swoją kondycję. Staje się sucha, szorstka, matowa, poszarzała i pokryta niedoskonałościami. Oczyszczanie skóry należy przeprowadzać 2 razy dziennie przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Jeśli borykamy się z trądzikiem grudkowym, nasza cera jest tłusta, lub zależy nam na profilaktyce anti aging, rozważmy profesjonalne zabiegi w salonie. Jak prawidłowo oczyścić skórę twarzy? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Jak oczyścić skórę twarzy?

Regularne oczyszczanie twarzy to podstawa domowej pielęgnacji. Przyczynia się ono do wielu korzyści, dzięki którym nasza cera będzie wyglądała zadbanie i zdrowo. Odświeża skórę, ogranicza rozwój bakterii, zmniejsza podrażnienia i zaczerwienienia, odblokowuje pory.

Oczyszczanie skóry stanowi niezbędny etap codziennej pielęgnacji, nawet jeśli nie wykonujemy makijażu. Powinno być ono przeprowadzane 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Specjaliści podkreślają, że na naszej cerze nieustannie gromadzą się zanieczyszczenia. Niektóre znajdują się w powietrzu, są to m.in. smog, spaliny, kurz, do tego dochodzą również bakterie znajdujące się na przedmiotach codziennego użytku. Ponadto w naszej skórze znajdują się gruczoły łojowe wytwarzające sebum, które w nadmiarze skutkuje rozszerzonymi porami i jest świetną pożywką dla bakterii bytujących na naszej skórze. Z uwagi na to mogą pojawić się stany zapalne, ponieważ dochodzi do zatkania ujść mieszków łojowo-włosowych przez mieszankę sebum, potu i innych zanieczyszczeń np. pozostałości kosmetyków. Skutkuje to pojawieniem się zaskórników, które z upływem czasu mogą przekształcić się w uciążliwe i zarazem trudniejsze do usunięcia niedoskonałości. Długofalowo, jeśli zaniedbujemy efektywne oczyszczanie twarzy, powinniśmy liczyć się z przedwczesnym starzeniem.

Dlaczego oczyszczanie skóry jest potrzebne rano, skoro wieczorem myjemy ją dokładnie? Niestety podczas nocy także wydziela ona łój i pot. Ponadto przywierają do niej bakterie i roztocza z pościeli. Oczyszczanie twarzy stanowi zatem konieczność. Znajdźmy na tę czynność czas, a cera odwdzięczy się młodym i zdrowym wyglądem. 

Szczególnie wieczorem brakuje nam dokładności. Czujemy się zmęczeni pracą i innymi obowiązkami. Naprędce zmywamy makijaż, przez co wiele zanieczyszczeń pozostaje na skórze. 

Kosmetyki do twarzy, które wykorzystujemy do oczyszczania skóry, powinny odpowiadać potrzebom naszej cery. Jeśli dobierzemy je niewłaściwie, możemy pogorszyć jej stan. Warto skorzystać z konsultacji z doświadczonym kosmetologiem. Przeprowadzi on badanie skóry i wskaże kierunek, w jakim powinniśmy zmierzać. 

Krok 1. Demakijaż oczu wykonaj, zanim rozpoczniesz właściwe oczyszczanie twarzy

Oczyszczanie twarzy rozpoczynamy od demakijażu oczu. Jeśli użyłyśmy wodoodpornych kosmetyków kolorowych, sięgnijmy po płyn dwufazowy. W pozostałych przypadkach doskonale sprawdzi się płyn micelarny lub mleczko do demakijażu. Oczyszczanie skóry i rzęs przeprowadzamy niezwykle delikatnie. Kosmetyk do demakijażu oczu umieszczamy na czystym waciku, po czym przykładamy go na kilkadziesiąt sekund do przymkniętych powiek. Czekamy, aż produkt rozpuści kolorówkę. Nie pocieramy wacikiem, bo możemy naciągnąć skórę powiek lub przyczynić się do nadmiernego wypadania rzęs. 

Krok 2. Demakijaż twarzy

Podkład, puder, korektor, róż, rozświetlacz i bronzer dodają nam uroku i pewności siebie w ciągu dnia. Wieczorem musimy je usunąć. Oczyszczanie twarzy rozpoczynamy od użycia płynu micelarnego. Jeśli stosujemy kosmetyki o przedłużonej trwałości, sięgnijmy po olejek do demakijażu. Pamiętajmy, że podobne rozpuszcza się w podobnym. Mocno kryjący podkład zmyjemy przy pomocy olejku.

Krok 3. Mycie twarzy

Dermatolodzy zachęcają, aby oczyszczanie twarzy zawsze przeprowadzać z użyciem wody i substancji myjącej. Na wyjątek od tej zasady mogą pozwolić sobie alergicy. W ich przypadku wystarczy zazwyczaj sam płyn micelarny. Pozostałe osoby powinny dobrać kosmetyk myjący do potrzeb swojej cery. Przy trądzikowej, tłustej, mieszanej i normalnej sprawdzą się żele, natomiast przy suchej i wrażliwej pianki. Nie wolno myć twarzy mydłem, gdyż posiada ono zasadowe pH. Narusza tym samym lekko kwaśny odczyn skóry, który stanowi naturalną barierę ochronną.

Krok 4. Tonizacja skóry jako zakończenie oczyszczania twarzy

Oczyszczanie twarzy wieńczy przyłożenie wacika nasączonego tonikiem lub hydrolatem. Wspomniane kosmetyki przywracają lekko kwaśny odczyn, przez co czynią skórę bardziej odporną na potencjalne patogeny. 

Oczyszczanie skóry przy użyciu peelingu

Nie wszystkie kosmetyki do twarzy nadają się do codziennego stosowania. Niektóre mocniej ingerują w naszą cerę, przez co pozostawiają na niej niewidoczne gołym okiem mikrouszkodzenia. Peeling do twarzy warto potraktować jako obowiązkowy punkt oczyszczania skóry. Zazwyczaj używa się go raz w tygodniu, natomiast w przypadku cery mocno zanieczyszczonej rekomenduje się dwa razy. 

Peeling mechaniczny – u kogo zda egzamin?

Jeśli posiadamy skórę normalną, tłustą lub mieszaną bez aktywnych stanów zapalnych, możemy wykonać peeling mechaniczny. Zawiera on niewielkie drobinki, które ścierają martwy naskórek i odblokowują ujścia gruczołów łojowych.

Komu zaleca się peeling enzymatyczny?

Cera naczynkowa, wrażliwa, alergiczna i z aktywnym trądzikiem potrzebuje peelingu enzymatycznego. Oczyszczanie twarzy opiera się na działaniu enzymów proteolitycznych. Papainę pozyskuje się z papai, a bromelainę z ananasa. Wspomniane zmiękczają warstwę rogową naskórka i ułatwiają złuszczanie martwych komórek znajdujących się na jego powierzchni.

Jak dobrać peeling chemiczny do potrzeb cery? Oczyszczanie twarzy kwasami

W ostatnich latach wzrosła popularność peelingów chemicznych, których aktywność opiera się na działaniu złuszczającym kwasów. Kosmetyki zawierające kwasy w niższych stężeniach są przeznaczone do użytku domowego, podczas gdy kosmetyczki korzystają z produktów o wyższej koncentracji kwasów. Przy trądziku różowatym rekomenduje się kwas azelainowy, natomiast przy trądziku zwyczajnym glikolowy i salicylowy. Kwas migdałowy to najlepszy sprzymierzeniec tych z nas, które posiadają cerę suchą i dojrzałą.

Oczyszczanie twarzy – przeciwwskazania

Choć oczyszczanie twarzy w gabinecie kosmetycznym daje bardzo dobre rezultaty, to nie u każdego zda egzamin. Niekiedy może pogorszyć stan cery. Zdarza się, że ze względu na jej rodzaj mamy do wyboru tylko jeden z wielu zabiegów. Przeciwwskazania do oczyszczania twarzy obejmują:

  • trądzik różowaty – silniejsze zabiegi oczyszczające zaostrzają objawy choroby. Przy tej przypadłości rekomenduje się peeling chemiczny z użyciem kwasu azelainowego,
  • aktywne zmiany trądzikowe i stan zapalny skóry – osoby, które borykają się z ropnymi wykwitami, mogą skorzystać z darsonwalizacji,
  • skłonność do bliznowacenia,
  • świeże rany i blizny,
  • wirusowe zapalenie skóry, m.in. aktywna opryszczka na wardze.

Ponadto oczyszczanie twarzy lepiej przesunąć w czasie, gdy planujemy urlop w ciepłych krajach. Przez 4 tygodnie od zabiegu nie wolno wystawiać cery do słońca. Należy ją zabezpieczać kremem SPF 50+, gdyż poddana złuszczaniu jest niezwykle wrażliwa na promienie UV. Z tego względu zaleca się, aby oczyszczanie twarzy przeprowadzać wiosną i jesienią. Zimą wprawdzie dociera do nas mało promieni UV, ale podrażnionej skórze szkodzą ujemne temperatury i wiatr. 

Efekty oczyszczania twarzy

Oczyszczanie skóry stanowi podstawę pielęgnacji przy każdym rodzaju cery. Jeśli zadbamy o ten aspekt, nasza twarz odwdzięczy się młodym i zdrowym wyglądem. 

Regularne oczyszczanie twarzy daje efekty takie jak:

  • zmniejszenie liczby zaskórników i innych wykwitów skórnych,
  • zniwelowanie ilości wytwarzanego sebum,
  • zredukowanie widoczności porów,
  • spowolnienie procesów starzenia się,
  • wygładzenie istniejących zmarszczek, 
  • zwiększenie napięcia skóry,
  • przywrócenie cerze zdrowego blasku i kolorytu
author icon
Natalia Grzywińska

Zobacz inne artykuły autora