Znaczenie rytuałów w budowaniu świadomej pielęgnacji włosów

 
 


Podobnie jak skóra, włosy charakteryzują się zbliżonymi potrzebami pielęgnacyjnymi. Powierzchnię włosa tworzą łuski, czyli płaskie i bezbarwne komórki. Ich zadaniem jest ochrona włosa przed uszkodzeniami i niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Porowatość odnosi się do stopnia odchylenia tych łusek na powierzchni. Jest to cecha często uwarunkowana genetycznie, ale może również zależeć od sposobu pielęgnacji oraz zabiegów fryzjerskich, które wykonujemy.

W zależności od stopnia porowatości włosa, należy stosować odpowiednio zróżnicowaną proporcję protein, humektantów i emolientów czyli składników o działaniu budulcowym, nawilżającym i ochronnym.

Jakie są kluczowe zasady w pielęgnacji włosów?

Niezbędnym w pielęgnacji włosów jest skupienie się nie tylko na funkcji oczyszczającej, ale także kondycjonującej, ochronnej. Sam szampon nie jest w stanie spełnić efektywnie wszystkich tych zadań. Operując zróżnicowanymi formułami kosmetycznymi, mamy możliwość oddziaływać na włosy nie tylko na powierzchni, ale także w jego głębszych warstwach.

Rytuał w pielęgnacji włosów budują zróżnicowane czynniki. Warto przyjrzeć się znaczeniu najważniejszym z nich:

  • temperatura wody: ma istotne znaczenie dla poszczególnych etapów pielęgnacji. Ogólna zasada dotycząca pielęgnacji włosów mówi o tym, że im późniejszy etap pielęgnacji włosów, tym woda powinna być chłodniejsza. Im niższa temperatura wody tym łuski włosa łatwiej się domykają. Zrezygnujmy jednak ze stosowania bardzo ciepłej i bardzo zimnej wody w celu uniknięcia podrażnienia skóry głowy.
  • zasada praktyczności: intensyfikując działanie kondycjonujące poprzez włączanie dodatkowo odżywki przed myciem włosów, należy zaczynać pielęgnację od formuł łatwiej spłukiwalnych szamponem, kończąc na formułach bogatszych w konsystencji, z udziałem większej ilości emolientów. W ten sposób skuteczniej zadbamy o zbudowanie ochronnego filmu na włosach bez nadmiernego ich obciążania.
  • praca zapachem: stosowanie kosmetyków zaperfumowanych tą samą kompozycją zapachową wzmacnia wrażenia sensoryczne, czyniąc rytuał przyjemniejszym. Warto zatem w celu przedłużenia trwałości zapachu włączyć do pielęgnacji włosów produkty niespłukiwalne, które oprócz swojej funkcji pielęgnacyjnej utrwalają zapach.
Dlaczego warto budować rytuały dopasowane do rodzaju włosów?

Codzienna pielęgnacja oraz stosowanie różnych kosmetyków do mycia, odżywiania i stylizacji mogą wpływać na porowatość włosów i prowadzić do zmian w ich strukturze. Czynniki takie jak wysoka temperatura, promieniowanie UV, substancje chemiczne czy mechaniczne tarcie mogą uszkadzać łuski włosów, a w skrajnych przypadkach prowadzić do degradacji ich struktury. Dlatego właściwa pielęgnacja oraz odpowiedni dobór substancji aktywnych są kluczowe, aby wzmocnić naturalną barierę ochronną włosów i kontrolować wchłanianie tych substancji.

Wieloetapowość rytuału zależy od stopnia uszkodzenia włosa. Stałymi elementami każdego programu do włosów jest oczyszczanie i kondycjonowanie. Tworząc własne połączenia kosmetyków do włosów, warto pamiętać o podstawowych regułach świadomej pielęgnacji włosów.

1. Szampon powinien być dobierany nie tylko do włosów, ale także do skóry głowy. Oprócz peelingu jest to jedyny produkt, który zajmuje się skalpem.

2. Za kondycję łodygi włosa odpowiadają przede wszystkim maski i odżywki. Nie oczekujmy od szamponu, by samodzielnie spełnił zadanie jednocześnie produktu oczyszczającego i kondycjonującego.

3. Odżywki i maski nie zastąpią działania szamponu. Ze względu na specjalistyczne układy kondycjonerów i innych składników aktywnych, formuły odżywek i masek uzupełniają ubytki w strukturze włosa, jednocześnie tworząc na nich depozyt ochronny.

Jak dbać o włosy nisko-, średnio- i wysokoporowate?

Chociaż nasze włosy różnią się m.in. porowatością, ich fizjologiczna budowa jest podobna, co oznacza, że mają również zbliżone potrzeby pielęgnacyjne. Najważniejsze składniki, które odgrywają istotną rolę w pielęgnacji włosów, to proteiny, emolienty i humektanty. Te trzy grupy substancji aktywnych występują w kosmetykach do włosów, które możemy podzielić na:

  • produkty z proteinami – służące do odbudowy i wzmocnienia włosów,
  • produkty z emolientami –  mające za zadanie zabezpieczać i chronić włosy przed utratą wilgoci oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi,
  • produkty z humektantami – zapewniające nawilżenie.

Utrzymanie odpowiedniej równowagi między proteinami, emolientami i humektantami stanowi fundament skutecznej pielęgnacji włosów.

WŁOSY WYSOKOPOROWATE

  • posiadają nieregularnie rozmieszczone i znacznie odstające od kory włosa łuski
  • są bardziej podatne na uszkodzenia
  • są wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności powietrza
  • bez odpowiedniej pielęgnacji, mogą stać się matowe, szorstkie i łamliwe
  • często występują u osób, które regularnie farbują lub rozjaśniają włosy
  • popularne wśród częstych użytkowników prostownic, suszarek
  • typowe dla posiadaczy włosów kręconych
  • schną w różnym tempie, co może prowadzić do rozdwojonych końcówek i łatwego kruszenia

Aby poprawić kondycję włosów wysokoporowatych, najlepiej stosować substancje aktywne takie jak proteiny, które wypełniają luki w keratynie, oraz emolienty czyli oleje, które wygładzają i zwiększają elastyczność włosów.

WŁOSY NISKOPOROWATE

  • cechują się ściśle ułożonymi łuskami
  • są wytrzymałe na uszkodzenia
  • trudno je stylizować
  • nadmiar produktów może je obciążać, prowadząc do utraty blasku i sprężystości
  • schną wolno i mogą wyglądać na “oklapnięte” przy niewłaściwej pielęgnacji.

Włosom niskoporowatym rekomendujemy pielęgnację opartą na dominacji składników z grupy humektantów o właściwościach nawilżających z dodatkiem protein.

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE

  • nie posiadają one wyłącznie właściwości typowych dla włosów wysokoporowatych ani niskoporowatych
  • często są to włosy, których pierwotna porowatość została zmniejszona dzięki odpowiedniej pielęgnacji lub podniesiona przez zabiegi chemiczne
  • zwykle falowane
  • nie są ani zbyt suche, ani zbyt gładkie
  • ich stylizacja i układanie są stosunkowo łatwe
  • mogą czasem sprawiać problemy z puszeniem się i rozczesywaniem

Dla włosów średnioporowatych polecamy pielęgnację stanowiącą opartą na przewadze składników proteinowych z dodatkiem humektantów. Takie połączenie zapewni najlepsze działanie wygładzające.

Jak uwzględnić pielęgnację skóry głowy w czasie mycia włosów?


Nieodłącznym elementem pielęgnacji włosów jest dbanie o skórę głowy.  Odpowiednio dobrane szampony, zawierające nawilżające i regenerujące składniki, wspomagają jej prawidłowe funkcjonowanie. Warto myć głowę dwa razy szamponem, aby w pełni zadbać o ich kondycję. Pierwsze mycie skutecznie usuwa zanieczyszczenia, nadmiar sebum i resztki kosmetyków, co pozwala na lepsze oczyszczenie skóry głowy. Drugie mycie umożliwia wniknięcie składników aktywnych głębiej w strukturę włosów, co sprzyja ich odżywieniu. Taki sposób pielęgnacji sprawia, że włosy są odświeżone, bardziej lśniące i mniej podatne na obciążenia. Regularne stosowanie peelingów do skóry głowy skutecznie usuwa martwe komórki, nadmiar sebum oraz resztki kosmetyków. Dodatkowo, delikatne masowanie skóry podczas zabiegów pielęgnacyjnych stymuluje krążenie krwi, co wspomaga lepsze wchłanianie składników odżywczych. Używanie letniej wody oraz dostosowanie częstotliwości mycia do indywidualnych potrzeb pozwala na optymalne nawilżenie, zapewniając zdrowy wygląd włosów i skóry głowy.


Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą pielęgnacji Ziaja.

author icon
Natalia Grzywińska

Zobacz inne artykuły autora