Ziaja LabStory. Skóra sucha – pielęgnacja

 

Cera sucha składa się z trzech kluczowych pojęć: TEWL, cement międzykomórkowy i NMF. Dziś głębiej przyglądamy się tym aspektom i tłumaczymy, dlaczego są one tak istotne w dbaniu o zdrową skórę.

TEWL — przeznaskórkowa utrata wody związany jest ten proces z niewłaściwie funkcjonującym lub niewłaściwie zbudowanym płaszczem hydrolipidowym. To niezwykle ważna bariera ochronna, która pokrywa powierzchnię naszej skóry. Skóra sucha często jest bardziej podatna na utratę wilgoci i staje się szorstka oraz skłonna na podrażnienia. Dlatego konieczne jest zadbanie o właściwe funkcjonowanie tej warstwy ochronnej. 

Cement międzykomórkowy to “specjalna zaprawa murarska”, która utrzymuje komórki naskórka razem, tworząc spójną i gładką powierzchnię skóry. Głównym składnikiem cementu międzykomórkowego są ceramidy. W produktach kosmetycznych, takich jak Ziaja, Ziaja Med i  Ziaja PRO wprowadzamy ceramidy w postaci kompleksu Multi Lamelarnego. Ten kompleks łączy ceramidy z fitosfingozyną i cholesterolem, co sprawia, że ceramidy są szybko przyswajalne przez skórę i dostosowują się do ubytków w cemencie międzykomórkowym.

Ceramidy pełnią kluczową rolę w utrzymaniu skóry suchej w dobrej kondycji. Pomagają w zatrzymywaniu wilgoci, wzmacniają barierę ochronną skóry i chronią przed utratą wody. Jeśli cement międzykomórkowy nie jest w odpowiednim stanie, to skóra staje się bardziej podatna na wysuszenie, podrażnienia i problemy z nawilżeniem.

Aby skóra zachowała swoją elastyczność i jędrność, ważne jest, aby zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Pielęgnacja skóry suchej powinna uwzględniać produkty, które pomogą w odbudowie i wzmocnieniu płaszcza hydrolipidowego oraz cementu międzykomórkowego.

NMF– ciągła odnawialność naszej skóry. Komórki skóry migrują z głębszych warstw naskórka na powierzchnię i zastępują obumarłe komórki. W tym procesie organizm wytwarza naturalne czynniki nawilżające, takie jak aminokwasy, mocznik, amoniak, kreatynina i kwas mlekowy. Mocznik jest jednym z kluczowych składników, który odgrywa istotną rolę w nawilżeniu skóry.

Produkty kosmetyczne, takie jak Ziaja Med Kuracja Ultranawilżająca, zawierają mocznik, który pomaga w nawilżeniu skóry i utrzymaniu jej miękkości. Regularne stosowanie takich produktów może pomóc w zachowaniu zdrowego poziomu nawilżenia i uniknięciu problemów związanych z nadmierną suchością skóry.

Pielęgnacja skóry suchej to kompleksowy proces, który wymaga uwzględnienia płaszcza hydrolipidowego, cementu międzykomórkowego i NMF. Dbałość o te aspekty pomoże utrzymać skórę w dobrej kondycji, zachować jej elastyczność i zdrowy wygląd.

Jeśli macie pytania lub potrzebujecie więcej informacji na temat pielęgnacji skóry suchej, śmiało kontaktujcie się z nami. Nasza wiedza i doświadczenie są do Waszej dyspozycji. Serdecznie zapraszamy do podcastów z serii ZIAJA LabStory.

Jak zwykle zachęcamy do subskrypcji naszego newslettera, dołączenia do naszej bazy sms, gdzie jako pierwsi dowiecie się o naszych ziajowych nowościach i promocjach.

Warto być z nami w kontakcie 🙂

Marta i Natalia z LabStory
Wasze Ekspertki Ziaja

author icon
Natalia Grzywińska

Zobacz inne artykuły autora