Skóra sucha czy odwodniona? Sprawdź przyczyny i sposoby, by sobie z nią radzić

 
 

Pojęcia suchej i odwodnionej skóry często traktuje się zamiennie, mylnie przypisując im to samo znaczenie. Choć może mieć ona takie same objawy, to przyczyny całkowicie się od siebie różnią. Brak wiedzy w tym temacie sprawia, że nie zawsze wiemy, jak pomóc skórze i jak o nią dbać we właściwy sposób. Drogą do zrozumienia potrzeb suchej skóry jest poznanie przyczyn tego problemu i zminimalizowanie czynników, które mogą zaostrzyć nieprzyjemne symptomy. W przypadku skóry suchej bez trudu wyczuwamy jej szorstkość, brak miękkości związanej z niedoborem składników hydrofilowych. Skóra odwodniona natomiast charakteryzuje się deficytem zarówno składników hydrofilowych jak i lipidowych? Jak rozpoznać u siebie skórę odwodnioną? Wystarczy pociągnąć za skórę na przedramieniu. Jeśli wolno powraca do swojego pierwotnego kształtu- mamy do czynienia wówczas ze skórą odwodnioną.

Suchość skóry to powszechna dolegliwość, która może przydarzyć się każdemu, niezależnie od typu cery. Dla jednych przesuszona skóra to sezonowy problem, inni borykają się z tą dolegliwością przez okrągły rok. Choć wydawałoby się, że objawy suchej czy przesuszonej skóry są oczywiste, w rzeczywistości wcale nie tak łatwo stwierdzić, czy ta przypadłość dotyczy także nas, czy może nasza cera jest tylko chwilowo odwodniona albo też uległa podrażnieniu.

Objawy suchej i przesuszonej skóry

Skóra sucha lub bardzo sucha jest jednym z typów cery, do których zaliczmy również skórę normalną, mieszaną oraz tłustą. Jest stanem chronicznym, nierzadko uwarunkowanym genetycznie. Suchość skóry związana jest z zaburzeniami w obrębie bariery naskórkowej, zbudowanej z płaszcza hydrolipidowego, naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) oraz lipidowego spoiwa międzykomórkowego. Za bezpośrednią przyczynę nadmiernej suchości skóry uważa się niedobór lipidów (tłuszczów) w warstwie rogowej naskórka oraz obniżenie lub brak zdolności wiązania i zatrzymywania wody w naskórku.

Suchość najczęściej kojarzy nam się z brakiem wody. W przypadku skrajnie przesuszonej skóry czyli odwodnionej mamy do czynienia ze stanem przejściowym. Problem ten może dotyczyć wszystkich typów cery, u każdego będzie się nieco inaczej objawiać. Skóra odwodniona charakteryzuje się głównie ściągnięciem miejscowym i punktowym, spowodowanym zaburzeniami w utrzymaniu odpowiedniej ilości wody w naskórku. Dyskomfort związany z odwodnieniem skóry można cofnąć poprzez zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji i eliminacji czynników wysuszających ją.

Osoby z suchą lub przesuszoną skórą narzekają na uczucie ściągnięcia, szczególnie po myciu, nierzadko pieczenie, zaczerwienienie oraz łuszczenie się naskórka. Taka skóra jest też bardziej wrażliwa na twardą wodę i wysuszające mydło. Sucha skóra często też charakteryzuje się utratą jędrności, szorstkością i ścieńczeniem naskórka oraz matową, pozbawioną blasku cerą. Jeżeli nie zadbamy o nią jak należy, nasza skóra będzie w złej kondycji i szybciej pojawią się zmarszczki. Aby przywrócić właściwy poziom nawilżenia, niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja ukierunkowana na regenerację uszkodzonej bariery ochronnej skóry oraz ograniczenie przeznaskórkowej utraty wody.

Przyczyny suchości skóry

Obecnych jest wiele czynników, które przyczyniają się do przesuszenia skóry. Mogą to być zaburzenia związane ze schorzeniami skóry lub ogólnoustrojowymi, a także niekorzystne czynniki środowiskowe, szczególnie rodzaj wykonywanej pracy.

Najczęstszą przyczyną suchości skóry jest:

  • niewłaściwa pielęgnacja – stosowanie silnie odtłuszczających mydeł, detergentów, a także niewystarczające zabiegi pielęgnacyjne przy skłonności do suchej skóry;
  • zbyt częste i długie kąpiele w gorącej wodzie;
  • kontakt z alergizującymi i drażniącymi substancjami obecnymi m.in. w kosmetykach, proszkach do prania i odzieży;
  • dieta wysoko przetworzona, niedobory pokarmowe – spożywanie produktów zawierających nadmierną ilość cukru, tłuszczów utwardzonych, barwników, konserwantów i soli może być przyczyną pogorszenia stanu skóry;
  • niedostateczna ilość przyjmowanych płynów prowadzi do odwodnienia, wpływa nie tylko na stan naszej skóry ale także na funkcjonowanie całego organizmu, powinno się wypijać ok 2l wody dziennie;
  • używki i leki – toksyny z dymu papierosowego generują powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają m.in. fibroblasty, odpowiedzialne za syntezę kolagenu i elastyny – głównych białek podporowych skóry, alkohol odwadnia naszą skórę,  przyspieszając starzenie i powstawanie zmarszczek;
  • czynniki zewnętrzne  – suche, zanieczyszczone powietrze, silny wiatr, bardzo niskie lub bardzo wysokie temperatury, promieniowanie UV, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach mogą znacząco naruszyć naturalną warstwę ochronną naskórka;
  • zaburzenia hormonalne, np. w ciąży lub w okresie okołomenopauzalnym, a także chronologiczne starzenie się skóry;
  • zabiegi medycyny estetycznej, kuracje przeciwtrądzikowe i inne zabiegi dermatologiczne, szczególnie te z wykorzystaniem silnie działających kwasów.

W niektórych przypadkach suchość skóry jest konsekwencją występowania schorzeń przewlekłych. Z przesuszeniem naskórka zmagają się m.in. osoby chore na AZS (atopowe zapalenie skóry), cukrzycę, niedoczynność tarczycy czy celiakię.

Pielęgnacja skóry suchej i odwodnionej

Wprowadzenie regularnej rutyny pielęgnacyjnej to dobry sposób, by zacząć dbać o odpowiednie nawilżanie suchej skóry na twarzy i ciele:

Pielęgnacja suchej skóry atopowej
Pielęgnacja suchej skóry powinna uwzględniać nasze potrzeby i ograniczenia. Niekiedy problemy mają charakter alergiczny. Atopowe zapalenie skóry wymaga odmiennej pielęgnacji niż cera wysuszona wskutek opalania. Przy AZS warto zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć działań niepożądanych. Jeśli jesteś atopikiem i doskwiera Ci suchość skóry, wybierz kosmetyki wolne od substancji zapachowych, sztucznych barwników. Postaw na emolienty (substancje natłuszczające), humektanty (wiążące wodę) i witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych. W przypadku skóry z atopią polecamy kurację ziaja med AZS.

Pielęgnacja skóry po opalaniu
Suchość skóry często pojawia się w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Słońce wprawdzie sprzyja syntezie witaminy D, ale też szkodzi cerze. Przyspiesza powstawanie zmarszczek, sprzyja przebarwieniom i sprawia, że po powrocie z wakacji dokucza nam sucha skóra. Najlepiej temu zapobiegać, korzystając z kremów i balsamów z filtrem. Jeśli dojdzie do poparzenia cery, pomocna okaże się nawilżająco-łagodząca pielęgnacja suchej skóry. Kosmetyki po opalaniu zawierają emolienty, humektanty i substancje łagodzące (pantenol, alantoinę, aloes).

Demakijaż suchej skóry
Pielęgnacja suchej skóry rozpoczyna się od demakijażu. Zaleca się, aby w celu usunięcia kolorówki, sięgnąć po mleczka i olejki. Mają odżywcze formuły, przez co sucha skóra zostaje nawilżona. Na dodatek podobne rozpuszcza się w podobnym, czyli podkłady o przedłużonej trwałości w tłuszczach. Poniżej podpowiadamy kilka propozycji Ziaja, które idealnie się sprawdzą przy demakijażu suchej skóry.

Oczyszczanie suchej skóry
Sucha skóra woli delikatne pianki myjące, które zawierają łagodne detergenty. Nie służą jej SLS, SLES i mydło. Oczyszczanie suchej skóry warto zakończyć, sięgając po tonik bez alkoholu. Świetnie sprawdzi się także nawilżający hydrolat, który przywróci fizjologiczne pH.

Kosmetyki do skóry suchej i odwodnionej

Pielęgnacja suchej skóry powinna opierać się na odżywczych kremach, maseczkach i balsamach do ciała. Lepiej zrezygnować z lekkich produktów na rzecz preparatów o bogatej konsystencji. Sucha skóra potrzebuje emolientów, które pozostawiają warstwę okluzyjną. Naturalne oleje roślinne, masła i skwalan świetnie sprawdzą się w tej roli. Aby sucha skóra odzyskała optymalny poziom nawilżenia, zaleca się wdrożenie humektantów, czyli substancji higroskopijnych, które wiążą wodę w naskórku. Wspomnianą aktywność wykazuje kwas hialuronowy, gliceryna i mocznik w niskim stężeniu. To substancje, które powinny zawierać kosmetyki do suchej skóry. Znakomicie w tej roli sprawdzi się kuracja ultranawilżająca ziaja med bogata w mocznik oraz oleje roślinne odbudowujące płaszcz ochronny naskórka.

Ponadto sucha skóra potrzebuje antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia. Z silnych właściwości przeciwutleniających słyną witaminy A, E i C. Bombę witaminową do pielęgnacji twarzy znajdziemy w witminowym kremie Ziaja skierowanym do każdego rodzaju cery dojrzałej. Produkt wzbogacony został o witaminy C,E,F oraz prowitaminę B5, które zapewniają optimum pielęgnacji skórze suchej.

Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej

Jeśli sucha skóra stanowi efekt zabiegów kosmetycznych z użyciem kwasów i retinoidów, Twojej uwadze polecamy odżywcze kremy. Pamiętaj o tym, aby przed każdym wyjściem z domu zabezpieczyć ją produktem z wysokim filtrem. Pozbawiona naturalnej bariery ochronnej jest szczególnie wrażliwa na promienie UV. W takich okolicznościach idealnym rozwiązaniem będzie kuracja z siemieniem lnianym ziaja med. Produkty rekomendowane są wprost dla skóry suchej i po zabiegach medycyny estetycznej.

Dieta dla skóry suchej i odwodnionej

Pielęgnacja suchej skóry pomaga odbudować jej naturalną barierę ochronną, która uległa uszkodzeniu. Odpowiednio dobrane kosmetyki nawilżają, odżywiają i natłuszczają cerę. Sprawia to, że suchość skóry zostaje zniwelowana. Specjaliści zalecają, aby zadbać o nią również od środka. Nasza dieta wywiera bowiem duży wpływ na jej stan. Przyczyny suchej skóry obejmują m.in. zbyt małe spożycie tłuszczów. Nasz organizm potrzebuje lipidów, które stanowią prekursory niektórych hormonów. Poza tym zapewniają zdrową i nawilżoną cerę. Sucha skóra stanie się mniejszym problemem, gdy zmienimy nawyki żywieniowe.

Tłuste ryby morskie na poprawę stanu skóry
Dietetycy podkreślają, że nie wszystkie tłuszcze są równie wartościowe. Jeśli sucha skóra stanowi Twój problem, zwróć uwagę na te o korzystnym profilu lipidowym. Twojej szczególnej uwadze polecamy wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziesz je w tłustych rybach morskich, które skutecznie niwelują suchość skóry. Ponadto wykazują silną aktywność przeciwzapalną i łagodzą stres oksydacyjny, który przyspiesza procesy starzenia. Sucha skóra będzie Ci wdzięczna, gdy do swojego menu włączysz makrelę czy tuńczyka.

Zimnotłoczone oleje roślinne a zdrowie skóry
Objawy suchej skóry zniwelujesz, stawiając na zimnotłoczone oleje roślinne. Lniany, konopny, z krokosza barwierskiego, a nawet popularna oliwa z oliwek korzystnie wpływa na cerę. Sucha skóra pozostanie tylko przykrym wspomnieniem, gdy zwiększysz spożycie awokado, orzechów, nasion słonecznika i pestek dyni. Wszystkie wspomniane produkty spożywcze zawierają zdrowe tłuszcze roślinne. Należy włączyć je do swojej codziennej diety, aby sucha skóra nie powodowała dyskomfortu.

Nawilżenie skóry od wewnątrz poprzez odpowiednie nawodnienie organizmu
Warto pamiętać, że na suchość skóry przekłada się niedostateczne nawodnienie organizmu. Wiele z nas zapomina o tym, aby regularnie dostarczać płyny. Sięgamy po nie dopiero wówczas, gdy odczuwamy silne pragnienie. Sucha skóra nie lubi napojów moczopędnych, w tym kawy. Zaleca się spożycie wody, wody z dodatkiem soku z cytryny oraz naparów ziołowych.

author icon
Natalia Grzywińska

Zobacz inne artykuły autora