Pielęgnacja włosów po koloryzacji

 
 

Właściwa pielęgnacja włosów farbowanych polega przede wszystkim na ochronie zewnętrznej warstwy włosa. Osłania ona warstwę korową i odpowiada za utrzymanie zdrowego wyglądu włosów, a w przypadku włosów farbowanych dodatkowo za ochronę koloru. Co jest najważniejsze w pielęgnacji włosów po koloryzacji? Pielęgnacja włosów zaczyna się od właściwego mycia. Należy pamiętać, o właściwym wypłukaniu szamponu z włosów. Niedostatecznie wypłukanie powoduje, że włosy są matowe, szorstkie i bez objętości. Duże znaczenie na wygląd włosów po myciu ma jakość wody, im wyższa twardość wody tym słabsze efekty na włosach po użyciu szamponów. Włosy po myciu mogą sprawiać wrażenie „twardych”, „szorstkich”. Znaczenie ma również temperatura wody użyta do mycia i płukania. Najlepiej stosować wodę ciepłą, przyjemną w odczuciu. W wodzie ciepłej pianotwórczość szamponu będzie wyższa niż w chłodniejszej, a tym samym skuteczność szamponu zdecydowanie lepsza. Wybierając produkty myjące z deklaracjami: regeneracja, ochrona koloru, nawilżanie, a nawet antipollution i anti-aging sięgniemy po produkty, które sprawdzą się w rutynowym myciu włosów farbowanych. Zawierają one zbalansowane stężenia substancji bazowych i kondycjonujących, które sprawdzają się w myciu włosów farbowanych. Zatem dbamy o odpowiednie mycie oraz oczyszczanie łagodnymi, micelarnymi szamponami, często „bezslesowymi”, aby nadmiernie nie wypłukiwać barwników z włosów po ich koloryzacji. Znaczenie mają stężenia substancji myjących, renatłuszczających, modyfikowane gumy guarowe, estry, emolienty, a nawet substancje zagęszczające. Zatem nie tylko substancje aktywne jak na przykład znana dobra keratyna, ceramidy lub dobrej jakości oleje roślinne, ale także substancje funkcjonalne decydują o walorach użytkowych.

Receptury odżywek, masek, kondycjonerów do włosów  tworzy się z uwzględnieniem głównie budowy i rodzaju włosów. Warstwa korowa włosów stanowi o ich integralności, kondycji i elastyczności. Łatwo ulega odwodnieniu i uszkodzeniu, głównie w wyniku farbowania oraz innych zabiegów chemicznych. W rezultacie włókna włosów „nie utrzymują” pigmentów i w efekcie płowieją. Dlatego idea ochrony, uzupełniania włókien keratynowych, wygładzania łusek włosów jest ponadczasowym kryterium recepturowania produktów do kondycjonowania. Stąd w składach tychże kosmetyków znajdują się układy substancji takich jak proteiny, aminokwasy, witaminy – głównie prowitamina B5, oleje roślinne, antyutleniacze. Przywracają one włosom farbowanym gładkość i połysk, włosy stają się nawilżone i odżywione. W nowych produktach zamiast tradycyjnych, dobrych kondycjonerów pojawiają się zrównoważone składniki biodegradowalne i pochodzenia naturalnego. Mają one wpływ na zmianę konsystencji i efekty pielęgnacyjne na włosach.

Włosy farbowane płowieją również pod wpływem promieni UV, tracą swój intensywny kolor. Aby chronić włosy farbowane przed światłem najlepiej stosować odżywki czy kondycjonery w sprayu, które są wygodne w użyciu, łatwo można je aplikować, mają lekkie konsystencje, chronią kolor włosów przed UV i odżywiają włosy.

Intensywność koloru włosów po farbowaniu w miarę upływu czasu pozbawiona będzie blasku i zmieni swój pierwotny ton. Dlatego jeśli dążysz do utrzymania świeżego koloru włosów i przedłużenia wyrazistych odcieni pielęgnuj włosy zaczynając od łagodnego ich mycia, poprzez kondycjonowanie produktami tworzonymi do ochrony włosów farbowanych.

author icon
Katarzyna Tyborowska

Zobacz inne artykuły autora