Olej kokosowy w pielęgnacji ciała – właściwości i zastosowanie

 
 

Olej kokosowy od lat wykorzystuje się w rejonie Pacyfiku, aby w naturalny sposób wspomóc zdrowie i urodę. Obfituje w cenne kwasy tłuszczowe, które mają korzystny wpływ na skórę. Stosowanie oleju kokosowego wykracza dziś daleko poza sztukę kulinarną. Nakłada się go na włosy, twarz, ciało i paznokcie. Ponadto delikatnie wybielające właściwości oleju kokosowego pomagają rozjaśnić szkliwo zębów i odzyskać piękny uśmiech. Na tym nie kończy się jego dobroczynne działanie. Możemy kupić czysty surowiec lub sięgnąć po gotowe kosmetyki z olejem kokosowym. Sprawdź, u kogo przyniosą najlepsze rezultaty!

Właściwości oleju kokosowego

Olej kokosowy pozyskuje się z twardego miąższu orzecha kokosowego. Obfituje on w nasycone kwasy tłuszczowe i w odróżnieniu od większości tłuszczów roślinnych, w temperaturze pokojowej ma postać stałą. Chcąc wykorzystać olej kokosowy, musimy go wcześniej rozgrzać w dłoniach. Dopiero później możemy nałożyć go na włosy lub ciało.

Wykazano, że na właściwości oleju kokosowego wpływa sposób jego pozyskiwania. Za najlepszy uchodzi produkt tłoczony na zimno i nierafinowany. Taki olej kokosowy zachowuje najwięcej cennych substancji. Korzystnie oddziałuje na skórę i organizm człowieka.

Niektórzy decydują się na codzienne stosowanie oleju kokosowego jako produktu spożywczego. Konsumują jego niewielką ilość, aby wzmocnić organizm od wewnątrz. Olej kokosowy wspiera ustrój w walce z patogenami, które przedostały się do niego. W rezultacie ogranicza rozwój infekcji. Antybakteryjne właściwości oleju kokosowego wspomagają m.in. walkę z próchnicą. Mając na uwadze, że ten naturalny produkt wybiela zęby, niektórzy codziennie przepłukują nim usta.

Olej kokosowy wykazuje silną aktywność antyoksydacyjną. Doskonale zwalcza wolne rodniki, które powstają m.in. wskutek życia w silnie zanieczyszczonym środowisku. Olej kokosowy neutralizuje te reaktywne cząstki, oddając im brakujący elektron, przez co nie dochodzi do rozpadu włókien kolagenowych w skórze. Wykazuje tym samym właściwości anti aging.

Kosmetyki z olejem kokosowym regenerują uszkodzoną skórę. Sprawdzą się w przypadku cery suchej i dojrzałej. Z ich dobrodziejstw mogą korzystać też alergicy i atopicy osoby ze skórą atopową i skłonną do alergii pod warunkiem, że olej kokosowy ich nie uczula. 

Wykazano, że olej kokosowy, ogranicza nie tylko namnażanie bakterii, ale również grzybów i wirusów. Ponadto posiada silne właściwości przeciwzapalne. Olej kokosowy znalazł zastosowanie w leczeniu niektórych dermatoz. Wykazuje wysoką skuteczność przy AZS. Nawilżajaco-regenerujące właściwości oleju kokosowego pomagają odbudować naturalną barierę hydrolipidową skóry. Jednocześnie ograniczają namnażanie potencjalnych patogenów, co jest bardzo ważne. Nieszczelny płaszcz hydrolipidowy przy AZS sprzyja bowiem wtórnym nadkażeniom. Olej kokosowy skutecznie im zapobiega dzięki wysokiej zawartości kwasu laurynowego.

Stosowanie oleju kokosowego na włosy wydaje się zasadne, biorąc pod uwagę, że doskonale wygładza i nawilża łodygę włosa. Zapobiega rozdwajaniu końcówek. Olej kokosowy najlepsze rezultaty daje w przypadku włosów niskoporowatych. 

Coraz częściej mówi się, że podział filtrów przeciwsłonecznych na fizyczne i chemiczne nie oddaje w pełni rzeczywistości. Istnieją bowiem także filtry naturalne, do których zalicza się m.in. olej z pestek malin oraz olej kokosowy. Ten ostatni zapewnia niską ochronę przed promieniami UV.

Olej kokosowy na twarz

Czy powinniśmy stosować olej kokosowy na twarz? Nie należy go nakładać solo. Profil lipidowy, jaki posiada olej kokosowy, jest niekorzystny dla tej partii ciała. Duża zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych może zapychać cerę. Olej kokosowy na twarz, z racji swojej komedogenności, nie jest dobrym pomysłem. Aplikując go, trzeba liczyć się z zablokowaniem ujść gruczołów łojowych. Odkładające się sebum staje się doskonałą pożywką dla bakterii. Olej kokosowy na twarz nie sprawdzi się u właścicielek cery tłustej, trądzikowej i mieszanej. Może bowiem zaowocować zaskórnikami i zwiększonym przetłuszczaniem skóry. 

Dużo lepszym rozwiązaniem są kosmetyki z olejem kokosowym. Wspomniane produkty opierają się na różnych substancjach. Olej kokosowy stanowi jeden z wielu składników, przez co jego działanie komedogenne ulega osłabieniu. Ponadto najlepsze rezultaty w codziennej pielęgnacji daje jednoczesne użycie humektantów i emolientów. Pierwsze z nich wykazują właściwości higroskopijne, przez co wiążą wodę w naskórku. Drugie zaś natłuszczają skórę, przez co odbudowują jej płaszcz hydrolipidowy i zapobiegają nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody.

Olej kokosowy posiada wiele zalet, m.in. przepięknie pachnie i spowalnia procesy starzenia się. Nie należy go jednak bezpośrednio nakładać na twarz, aby nie doprowadzić do rozwoju niedoskonałości. Na szczęście istnieją dziś świetnej jakości kosmetyki kokosowe. Ich skład został starannie przemyślany. Olej kokosowy wraz z innymi substancjami daje efekt synergii. 

Olej kokosowy na skórę 

Właściwości oleju kokosowego sprawiają, że rekomenduje się go przy atopowym zapaleniu skóry. Osoby, które cierpią na AZS, mają uszkodzoną barierę hydrolipidową. Olej kokosowy pomaga ją odbudować, przez co ogranicza przeznaskórkową utratę wody. Stosowany regularnie poprawia stan nawilżenia przy atopii. Olej kokosowy na skórę dotkniętą AZS to dobry wybór, gdyż posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Zapobiega tym samym wtórnym nadkażeniom, które wynikają m.in. z drapania zewnętrznej powłoki ciała jako odpowiedzi na dokuczliwe swędzenie.

Olej kokosowy na skórę ze zrogowaceniami jest często polecany. Regeneruje ją, nawilża, natłuszcza i przywraca jej elastyczność. Kremy do stóp często obok mocznika zawierają olej kokosowy. Wspierają tym samym walkę z nadmiernym rogowaceniem pięt. Ponadto olej kokosowy możemy nakładać bezpośrednio na tę część ciała, bo w tym przypadku nie grozi nam zablokowanie ujść gruczołów łojowych.

Olej kokosowy na włosy

Olej kokosowy na włosy wypromowały blogerki urodowe. Ich czytelniczki postanowiły sprawdzić jego fenomen na własnych kosmykach. Pierwotnie olej kokosowy na włosy nakładały mieszkanki Indii. Wiele z nich posiada gęste, grube i zdrowe kosmyki, gdyż regularnie o nie dba. Olej kokosowy pomaga im nawilżyć i wygładzić łuskę włosa. Gdy ta ulega rozchyleniu, pojawia się skłonność do nadmiernego puszenia się. Nakładając olej kokosowy, możemy zdyscyplinować niesforne kosmyki, gdy mamy bad hair day.  Ponadto ułatwiamy w ten sposób ich rozczesywanie. Olej kokosowy nakładany na końcówki po każdym myciu głowy ogranicza ich rozdwajanie.

Olej kokosowy odgrywa ważną rolę w pielęgnacji włosów niskoporowatych. W ich przypadku przynosi najbardziej spektakularne rezultaty ze względu na profil lipidowy. Warto zaznaczyć, że olej kokosowy nakładamy na łodygę włosa, aby ją nawilżyć, wygładzić, natłuścić i zregenerować.

Efekty stosowania oleju kokosowego

Kosmetyki kokosowe cieszą się dużą popularnością wśród Polek. Wiele z nas docenia ich działanie, które idzie w parze z przyjemnym, odprężającym zapachem. Właściwości oleju kokosowego sprawiają, że ten znalazł szerokie zastosowanie w branży beauty. Wykorzystuje się go w kosmetykach takich jak:

  • kremy do twarzy,
  • mgiełki do twarzy,
  • balsamy do ciała,
  • masła do ciała,
  • odżywki do włosów,
  • peelingi do ciała,
  • mgiełki olejowe do włosów,
  • mydła,
  • żele pod prysznic,
  • kremy do rąk,
  • kremy do stóp,
  • mleczka do demakijażu.

Olej kokosowy zrewolucjonizował naszą codzienną pielęgnację włosów, ciała i twarzy. Daje bardzo dobre rezultaty, zwłaszcza gdy zostanie połączony z innymi składnikami. Sięgając po gotowe kosmetyki, które zawierają olej kokosowy, uzyskujemy wyraźną poprawę w wielu obszarach. 

  1. Olej kokosowy regeneruje i odżywia skórę oraz włosy.
  2. Olej kokosowy odbudowuje płaszcz hydrolipidowy, który pełni rolę naturalnej bariery ochronnej. Zabezpiecza tym samym skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych m.in. takich jak wiatr czy mróz.
  3. Olej kokosowy skutecznie neutralizuje wolne rodniki i przeciwdziała procesom starzenia się.
  4. Olej kokosowy delikatnie rozjaśnia szkliwo zębów.
  5. Olej kokosowy ogranicza nadmierne rogowacenie skóry, dlatego warto stosować go m.in. na pięty.
author icon
Natalia Grzywińska

Zobacz inne artykuły autora