Oczyszczanie skóry – poznaj rady naszych specjalistów

 
 

Pielęgnacja skóry zaczyna się od etapu oczyszczania i demakijażu zarówno twarzy jak i oczu. Nie ma wątpliwości, że o skórę należy dbać, a oczyszczanie ma duży wpływ na obecny stan skóry i jej późniejszy wygląd. Oczyszczaniu twarzy producenci produktów kosmetycznych poświęcają dużo uwagi, a większa świadomość Konsumentów sprzyja tworzeniu innowacyjnych produktów i rewolucyjnych technologii. Ciągłe prace badawczo-rozwojowe dają wiele nowoczesnych rozwiązań, specjalistycznych składników i receptur. Poszerzają zróżnicowaną ofertę produktów do oczyszczania i demakijażu, niejednokrotnie zacierając granicę między produktami o aktywnym działaniu pielęgnacyjnym.

Kosmetyki oczyszczające dzielimy na zmywalne ze skóry i pozostające na skórze. Są to odpowiednio żele myjące, pianki, olejki, peelingi, pasty, emulsje myjące oraz toniki, mleczka, płyny micelarne, płyny do demakijażu oczu. Układy produktów mogą być wodne, w tym micelarne, emulsyjne, olejowe, dwufazowe. Wspomnieć tu też należy o chusteczkach. Najważniejsze kryteria dla produktów oczyszczających to wysoka wydajność i efektywność, łagodność i delikatność dla skóry i oczu, naturalne składniki i antyoksydanty, formy proste i wygodne w użyciu. Bardziej istotne cechy dotyczą działania – produkty od oczyszczania nie mogą zaburzać naturalnego płaszcza hydro-lipidowego i pH skóry.
Poznanie własnej skóry i dalsza jej obserwacja umożliwia właściwe dobranie produktów zarówno do mycia skóry i demakijażu oczu. W różnym wieku skóra ma inne potrzeby i dolegliwości. Czasami kłopoty z cerą wymagają kuracji dermatologicznych. Bywa, że związane są z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, powiązane z intensywnym, stresującym trybem życia, wykonywaną pracą, zanieczyszczeniami środowiska, zwłaszcza w uprzemysłowionych miastach. Dlatego już na pierwszym etapie pielęgnacji producenci polecają produkty spełniające odpowiednie wymagania.


Skóra sucha i przesuszona, z tendencją do podrażnień powinna być traktowana produktami, które pozostają na skórze – mleczka, łagodne płyny micelarne lub lekkie emulsje myjące. Istnieje wówczas większa możliwość uzupełnienia braków składników lipidowych, które są niezbędne dla funkcji ochronnej naskórka i w procesie nawilżania skóry. Unikamy przesuszania skóry i uczucia „napięcia” naskórka, aby dłużej cieszyć się młodym i zdrowym wyglądem skóry.

Podobne oczyszczanie poleca się skórze wrażliwej, z rozszerzonymi naczynkami, nadreaktywnej. W tym wypadku konsekwencja i systematyczność w pielęgnacji przynoszą efekty. Warto ukierunkować się na produkty z deklaracjami – do skóry naczynkowej, wrażliwej, zaczerwienionej. Najczęściej takie produkty oparte są na układzie micelarnym, nie drażniących substancjach myjących, łagodnych recepturach z substancjami aktywnymi łagodzącymi zaczerwienia i podrażnienia.

Skóra mieszana i tłusta z tendencją do tworzenia zaskórników i trądziku wymaga innego podejścia. Spójne pozostaje kryterium wyboru produktów do oczyszczania pod względem łagodnego działania. Należy jednak rzetelnie zadbać o redukcję sebum, najlepiej żelami myjącymi z substancjami o działaniu antybakteryjnym, ściągającym, lekko złuszczającym. Świetnie sprawdzą się pasty oczyszczające zawierające naturalne glinki, absorbujące sebum, ściągające rozszerzone pory, zmniejszające zmiany trądzikowe i kojące podrażnienia.


Przy dolegliwościach towarzyszących skórze tłustej warto pamiętać o tonizacji skóry, która przywróci lekko kwaśne pH. Z doświadczenia rekomenduję substancje typu mleczany, kwas mlekowy, substancje pochodzenia roślinnego takie jak ekstrakt z liści manuka, z kory topoli osikowej (zawierają naturalne składniki o właściwościach antybakteryjnych).

Skóra normalna na etapie oczyszczania daje najwięcej „kosmetycznego luzu”. Jak najbardziej polecane są wszelkie preparaty oczyszczające, które nie „wypłukują” naturalnych substancji bariery ochronnej naskórka. Łagodne i utrzymujące balans wodno-lipidowy. Potrzeba równowagi jest bardzo ważna; jest zgodna z naturą, również z naturą skóry. Dlatego już na etapie oczyszczanie warto o nią zadbać. Jest to łatwiejsze gdy wiesz jak to zrobić. Najlepiej z nastawieniem nawilżanie, nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie już na etapie oczyszczania skóry.

author icon
Katarzyna Tyborowska

Zobacz inne artykuły autora