Kwas hialuronowy w pielęgnacji twarzy
Kwas hialuronowy uchodzi za niezwykle popularny składnik kosmetyków. Znajduje zastosowanie w różnych produktach, takich jak kremy, sera, maski, toniki do twarzy, balsamy do ciała, szampony, odżywki do włosów oraz kremy do rąk i stóp. Jest znany głównie ze swoich właściwości nawilżających, które są kluczowe dla kondycji skóry, włosów i paznokci. Choć nasz organizm sam produkuje kwas hialuronowy, to wraz z upływem lat proces ten staje się coraz mniej efektywny. Jak stosować kwas hialuronowy w codziennej pielęgnacji?
Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy (ang. hyaluronic acid, w skrócie HA) jest związkiem należącym do grupy glikozaminoglikanów (GAG). Jest to rodzaj polisacharydów, których struktura składa się z powtarzających się jednostek dwucukrowych. Co ciekawe, jego budowa jest identyczna u ludzi, innych kręgowców, a nawet bakterii. Dlatego jest on uważany za najstarszą ewolucyjnie formę glikozaminoglikanów.
W organizmach żywych kwas hialuronowy najczęściej występuje w postaci soli sodowej, znanej jako hialuronian sodu. Kiedy nasz organizm produkuje go w odpowiednich ilościach, skóra jest gładka, dobrze nawilżona, elastyczna i sprężysta. Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej higroskopijnych cząsteczek występujących w naturze – potrafi wiązać wodę w ilości do 1000 razy przekraczającej jej własną masę (1 gram kwasu hialuronowego może związać aż do 6 litrów wody!). Niestety, jego ilość w naszej skórze zmniejsza się z wiekiem, a proces ten zaczyna się już po 25 roku życia. Między 25 a 50 rokiem życia zawartość HA w skórze zmniejsza się o połowę, a po 80 roku życia niemal całkowicie zanika. Dlatego kwas hialuronowy cieszy się tak dużą popularnością w kosmetyce – jest stosowany nie tylko w preparatach nawilżających i ochronnych, ale także w produktach przeciwstarzeniowych.
Kwas hialuronowy w kosmetykach różni się wielkością cząstek. Gdy są one relatywnie duże, nie wnikają w głąb skóry, lecz wiążą wodę po stronie naskórka, tworząc hydrofilowy film na jego powierzchni. Dzięki temu tworzy on barierę ochronną przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz ogranicza przeznaskórkową utratę wody (TEWL). Drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy posiada zdolność do przenikania w głębsze warstwy naskórka, dzięki czemu wykazuje silniejsze działanie przeciwzmarszczkowe. W niektórych kremach i maseczkach stosuje się kilka rodzajów tej substancji, aby uzyskać optymalny poziom nawilżenia skóry.
Jakie działanie wykazuje kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest odpowiedni do pielęgnacji każdego rodzaju i typu cery. Daje bardzo szybki efekt nawilżenia, ukojenia i odświeżenia. Jest popularnym składnikiem w kosmetykach, szczególnie tych przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy, szyi oraz okolic oczu. Kwas hialuronowy znajduje również zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji całego ciała, na przykład w produktach antycellulitowych. Doskonale nadaje się do pielęgnacji włosów przesuszonych, matowych i pozbawionych blasku. Jest bardzo łagodny – nie podrażnia skóry.
W kosmetykach pełni następujące funkcje:
• Pomaga utrzymać optymalny poziom nawilżenia. Jednak, aby maksymalnie wykorzystać jego właściwości nawilżające, ważne jest, aby skórę domknąć emolientami. Emolienty to składniki, które tworzą na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, która pełni funkcję ochronną. Chronią one skórę przed utratą wody, zwłaszcza w warunkach wysokiego poziomu parowania (np. w zimie lub w suchym klimacie). Dzięki temu składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, mogą działać efektywniej, utrzymując wodę w skórze. Naturalne oleje, lanolina oraz skwalan to przykłady emolientów, które mogą być użyte do wzmocnienia działania kwasu hialuronowego.
• Jest skutecznym promotorem przenikania. Przemysł kosmetyczny chętnie wykorzystuje kwas hialuronowy przy opracowywaniu formuł swoich produktów. Kwas hialuronowy ułatwia innym substancjom aktywnym wnikanie głębiej w skórę, co wspiera działanie kosmetyków przeciwstarzeniowych.
• Tworzy sprzyjające warunki do regeneracji skóry. Masz za sobą zabieg kosmetyczny lub z zakresu medycyny estetycznej i Twoja cera potrzebuje regeneracji? Sięgnij po krem lub serum z kwasem hialuronowym. Stanowi on nieocenione wsparcie przy urazach i otarciach. To kolejny powód, dla którego warto włączyć kwas hialuronowy do swojej codziennej pielęgnacji.
• Wykazuje aktywność kondycjonującą. Kwas hialuronowy nawilża, zmiękcza i wygładza zarówno skórę jak i włosy. Dzięki temu skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i promienna, a włosy nabierają zdrowego blasku, są bardziej miękkie i łatwiejsze w stylizacji.
Pielęgnacja od Ziaja z kwasem hialuronowym
Szukając produktów, które mogłyby stworzyć kompleksową pielęgnację od Ziaja z jak najwyższą zawartością kwasu hialuronowego, proponuję zestaw poniższych produktów. Każdy z nich pochodzi z innej serii, ale wszystkie zapewnią skuteczne nawilżenie skóry dzięki obecności tego kluczowego składnika.
Do oczyszczania skóry wybierz mleczny żel do mycia twarzy z serii kozie mleko. Kremożelowa formuła produktu wzbogacona o kompleks składników koziego mleka, kwas hialuronowy, płynne masło shea oraz olej z oliwek łagodnie oczyści skórę z nagromadzonych zanieczyszczeń, przygotowując, do dalszych etapów pielęgnacji. Możesz użyć go tradycyjne z wodą lub bez wody- przecierając nim twarz z wykorzystaniem płatka kosmetycznego. Produkt nie pieni się. Może być stosowany przez osoby noszące szkła kontaktowe i sztuczne rzęsy.
Na etapie tonizacji skorzystaj z toniku z kwasem hialuronowym z serii antyoksydacja jagody acai. Oprócz wspomnianego składnika znajduje się także w składzie produktu antyutleniający ekstrakt z jagód acai, łagodzący D-panthenol, wspierająca profilatykę zmarszczek witamina C, nawilżająco-kojący glukonian wapnia. Kosmetyk zadba o przywrócenie prawidłowego pH skórze, a także delikatnie nawilży naskórek.
W celu dostarczenia dodatkowej dawki nawilżenia polecam aplikację maseczki do twarzy z kwasem hialuronowym Ziaja. Gęsta odżywcza formuła produktu łączy właściwości maseczki i peelingu, ze względu na obecność drobnoziarnistej celulozy. Kremowa konsystencja produktu uzupełniona została kompleksem: ceramidy 1,3,6II, fitosfingozyna, cholesterol wspierającym odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry. Produkt nadaje się do codziennego stosowania, należy spłukać go wodą.
Przechodząc do pielęgnacji aktywnej, warto ją rozpocząć od produktów o lekkiej konsystencji, typu serum. Skoncentrowaną dawkę kwasu hialuronowego można znaleźć w żelu liftingującym z serii remodeling. Unikatowa formuła żelu, którego gęstość podyktowana jest wyłącznie kwasem hialuronowym, nie tylko intensywnie nawilża, ale także skutecznie napina naskórek. Wypełnia odwracalne nierówności skóry, powstałe pod wpływem zmęczenia. Efektywnie wygładza powierzchniowe zmarszczki. Produkt nadaje się do codziennego stosowania, samodzielnie lub pod krem. Jeśli działanie produktu spełnia Twoje oczekiwania, ale poszukujesz bardziej zaawansowanej pielęgnacji, wybierz serum GAG z Ziaja PRO. Kosmetyk odpowiada za te same zadania pielęgnacyjne. Posiada jednak większą pojemność. Można go używać nie tylko na twarz, ale także na skórę i dekolt. Działanie obu produktów uzupełnia aktywność protein ze słodkich migdałów, które poprawiają jędrność, napięcie i sprężystość skóry.
Zasadniczym elementem pielęgnacji jest krem do twarzy. Stosujemy go jako ostatni krok w codziennym rytuale pielęgnacyjnym. Koncentrując się na aktywności kwasu hialuronowego, proponujemy krem nawilżający z kwasem hialuronowym 30+. To produkt dedykowany po 30 roku życia, którego głównym zadaniem jest zapewnienie efektu stabilnego nawilżenia skóry. Choć kwas hialuronowy gra w tym kosmetyku pierwsze skrzypce, jego bogactwo opiera się także na obecności innych składników- identycznych z tymi występującymi w NMFie, czyli naturalnym czynniku nawilżającym w skórze, np. sól sodowa PCA. Krem posiada bogatą konsystencję, nie klei się na skórze, ma delikatny zapach. Zawiera filtr SPF6, dlatego polecany jest do stosowania na dzień.
Zapraszamy do przetestowania kosmetyków i podzielenia się z nami swoją opinią.