Kosmetyki wegańskie – co warto o nich wiedzieć

 
 

Wegańskie kosmetyki są coraz bardziej popularne wśród osób poszukujących etycznych i ekologicznych alternatyw. Odpowiadając na rosnące zainteresowanie dbałością o środowisko i dobrostan zwierząt, wiele firm kosmetycznych decyduje się na produkcję produktów wolnych od składników pochodzenia zwierzęcego. Przemysł kosmetyków wegańskich przeżywa dynamiczny rozwój, który jest rezultatem zmieniających się preferencji konsumentów i ich większej świadomości ekologicznej oraz zdrowotnej.

Co to znaczy, że kosmetyk jest wegański?

Kosmetyk wegański to produkt kosmetyczny, który nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego i ich pochodnych. Oznacza to, że w procesie produkcji nie są wykorzystywane substancje m.in. takie jak mleko i jego przetwory, miód, wosk pszczeli, lecytyna, lanolina czy kolagen.

Niektóre substancje odzwierzęce jak na przykład kwas hialuronowy, dzięki rozwojowi technologicznemu, udaje się pozyskać metodami biotechnologicznymi lub syntetycznymi. Stąd też ważne jest, aby sprawdzać informacje dotyczące pochodzenia składnika aktywnego, a nie jedynie jego nazwę wymienioną na liście INCI.

Istotnym warunkiem, aby uznać kosmetyk za wegański jest również brak testów na zwierzętach na każdym etapie produkcji, począwszy od składników po finalny produkt. Oznacza to, że podczas jego powstawania  nie ucierpiało żadne zwierzę.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie produkty kosmetyczne, które znajdują się na rynkach europejskich nie mogą być testowane na zwierzętach! W 2013 roku Unia Europejska wprowadziła do stosowania całkowity zakaz testowania na zwierzętach produktów kosmetycznych i ich komponentów.

Nie ma ogólnego wymogu, aby kosmetyki wegańskie musiały posiadać konkretne oznaczenia takie jak Vegan Trademark, V-Label czy Znak V. Jednak wiele firm decyduje się na ich umieszczanie na opakowaniach, aby ułatwić klientom identyfikację produktów wegańskich oraz zwiększyć przejrzystość w komunikacji z konsumentami. Warto zwracać uwagę na takie oznaczenia, ale również czytać składy, aby upewnić się, że produkt jest zgodny z własnymi preferencjami i wartościami.

Składniki wegańskich kosmetyków

Kosmetyki wegańskie są tworzone bez wykorzystania składników pochodzenia zwierzęcego. Opierają swój skład na substancjach roślinnych, mineralnych lub syntetycznych. Mogą zawierać składniki takie jak oleje roślinne, woski roślinne, ekstrakty roślinne, ziołowe, sole mineralne, witaminy syntetyczne i wiele innych składników pochodzenia roślinnego lub syntetycznego, które są zgodne z filozofią weganizmu.

Wegańskie kosmetyki obejmują wiele różnych rodzajów produktów do pielęgnacji skóry, włosów, a także środki do higieny osobistej oraz kosmetyki kolorowe.

Przykłady składników kosmetycznych wykorzystywanych w kosmetykach wegańskich

 1. Oleje roślinne, na przykład kokosowy, jojoba, arganowy czy z oliwek są często stosowane jako składniki nawilżające i emoliencyjne w kremach do twarzy, balsamach do ciała i olejkach do włosów.
 2. Masła roślinne m.in.  shea, kakaowe, cupuacu czy kokosowe są bogate w składniki odżywcze i regenerujące, stosowane do nawilżania i odżywiania skóry.
 3. Wyciągi roślinne takie jak aloes, rumianek, nagietek, zielona herbata są dodawane do kosmetyków ze względu na swoje właściwości łagodzące, nawilżające czy przeciwzmarszczkowe.
 4. Olejki eteryczne takie jak z mięty, pomarańczy czy rozmarynu są dodawane do wielu produktów do pielęgnacji ciała i włosów.
 5. Woski roślinne takie jak wosk carnauba, sojowy czy candelilla są stosowane do pielęgnacji ust, w balsamach do ciała i kremach nawilżających.
 6. Ekstrakty owocowe i warzywne np. z aloesu, z arbuza, ekstrakt z ogórka czy z marchwi, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze, stosowane w produktach pielęgnacyjnych do skóry i włosów.
 7. Proteiny roślinne tj. proteiny pszenicy, sojowe czy ryżowe są dodawane do produktów do pielęgnacji włosów, aby wzmacniać, odżywiać i chronić włosy.
 8. Gliceryna roślinna jest naturalnym składnikiem, który jest często stosowany w produktach do pielęgnacji skóry, aby zapewnić optymalne nawilżenie i zmiękczenie skóry. Gliceryna to bezbarwna, bezwonna, lekko słodka substancja, która w temperaturze pokojowej jest gęstą cieczą. Jest to związek organiczny zaliczany do grupy alkoholi polihdyroksylowych. Gliceryna pochodzenia roślinnego otrzymywana jest na drodze reakcji zmydlania tłuszczów.
 9. Kwasy owocowe (AHA) takie jak kwas glikolowy (z cukru trzcinowego), kwas migdałowy (z gorzkich migdałów) czy kwas szikimowy (z anyżu gwiaździstego) są stosowane w produktach do peelingu chemicznego, aby złuszczać martwe komórki skóry i poprawiać jej teksturę.
 10. Roślinne detergenty, na przykład te pochodzące z kokosa: Cocamidopropyl Betaine, Decyl Glucoside czy Coco Glucoside, które są łagodne dla skóry i włosów, mają szerokie zastosowanie w produktach do mycia ciała, twarzy i włosów.
 11. Składniki mineralne takie jak np. tlenek cynku i tlenek tytanu stosowane w produktach przeciwsłonecznych ze względu na swoje właściwości ochronne przed promieniowanie UV, glinki kosmetyczne jak glinka biała, różowa czy zielona wykorzystywane są w maskach do twarzy i innych produktach do pielęgnacji skóry ze względu na ich właściwości oczyszczające i odżywcze
 12. Witaminy mogą pochodzić z naturalnych źródeł roślinnych lub być syntetyzowane w laboratoriach. Najczęściej stosowanymi są witaminy: E, C, B5 (pantenol), B3 (niacynamid) oraz A (reinol), które wykazują m.in. działanie przeciwrodnikowe, przeciwzmarszczowe, nawilżające oraz łagodzące na skórę.

Wybór odpowiedniego kosmetyku

Wybór odpowiednich kosmetyków wegańskich może być łatwy, jeśli wiesz, na co zwracać uwagę. Oto kilka kroków które pomogą Ci wybrać odpowiednie produkty:

 1. Czytaj etykiety. Sprawdzaj skład kosmetyków, aby upewnić się, że nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego.
 2. Poznaj składniki. Zapoznaj się z poszczególnymi składnikami, aby zrozumieć jak wpływają one na Twoją skórę i czy są zgodne z Twoimi preferencjami. Pamiętaj, że składniki roślinne nierzadko wywołują niepożądane reakcje na skórze. Tak samo, jak w przypadku tradycyjnych kosmetyków, składniki wegańskie mogą powodować alergie lub podrażnienia.
 3. Określ swoje potrzeby. Zastanów się jakie aktualne potrzeby mają Twoja skóra, włosy czy paznokcie. Wybierz produkty, które zapewnią im pożądane działanie – czy to nawilżenie, przeciwdziałanie trądzikowi, redukcje zmarszczek lub inne.
 4. Przetestuj produkty. Jeśli to możliwe, przetestuj produkty przed zakupem, aby sprawdzić ich skuteczność i zgodność z Twoją skórą. Wiele sklepów oferuje próbki lub wybór małych testerów.
 5. Uwzględnij wartości ekologiczne. Jeśli ekologia jest dla Ciebie ważna, zwróć uwagę na opakowania produktów oraz praktyki producentów dotyczące zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Pamiętaj, ze każda skóra jest inna, dlatego może być konieczne eksperymentowanie z różnymi produktami, zanim znajdziesz te, które najlepiej odpowiadają Twojej skórze. Dzięki coraz większej dostępności kosmetyków wegańskich na rynku, można znaleźć szeroki wybór produktów odpowiadających różnym potrzebom i preferencjom.

Kosmetyki naturalne nie muszą być wegańskie

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie produkty wegańskie są naturalne lub organiczne. Choć istnieją pewne podobieństwa między kosmetykami naturalnymi a wegańskimi, nie są one tożsame. W kosmetykach naturalnych mogą występować naturalne składniki mineralne, roślinne, zwierzęce, które nie zostały znacząco zmodyfikowane chemicznie. Mogą one zawierać składniki takie jak mleko, miód czy wosk pszczeli, które nie są wegańskie.

Wiele marek kosmetycznych decyduje się jednak na połączenie cech kosmetyków wegańskich i naturalnych, tworząc produkty, które są zarówno wolne od składników pochodzenia zwierzęcego, jak i oparte na naturalnych substancjach roślinnych lub mineralnych. Te kosmetyki mogą być atrakcyjne dla osób, które poszukują produktów, które są jednocześnie zgodne z wartościami wegańskimi i wykorzystują naturalne składniki.

author icon
Natalia Grzywińska

Zobacz inne artykuły autora