Czerwone kropki na ciele – skąd się biorą i co oznaczają?

 
 

Choć czerwone kropki na ciele często wzbudzają niepokój, to zazwyczaj nie stoi za nimi poważna choroba. Nie oznacza to jednak, że można je lekceważyć. Zaleca się, aby czerwone zmiany na ciele skonsultować z dermatologiem, chyba że mamy pewność co do ich pochodzenia. Lekarz dokona oceny dermatoskopowej i w razie konieczności zleci dodatkowe badania. Jeśli uzna to za uzasadnione, wdroży też odpowiednie leczenie, np. przepisze leki przeciwalergiczne. Skąd się biorą czerwone kropki na ciele i co oznaczają? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Co oznaczają czerwone kropki na ciele?

Małe czerwone kropki na ciele, które przypominają wielkością pieprzyki, występują w różnych częściach ciała. Zazwyczaj pojawiają się na ramionach, tułowiu, klatce piersiowej, nogach, pośladkach i twarzy. Wymagają skonsultowania z lekarzem w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia ewentualnego leczenia. Najczęstszymi przyczynami powstawania czerwonych zmian na skórze są:

  • schorzenia dermatologiczne tj. łuszczyca i atopowe zapalenie skóry,
  • choroby ogólnoustrojowe i autoimmunologiczne, a także infekcje wirusowe czy bakteryjne
  • reakcje uczuleniowe na alergeny zawarte w żywności, kosmetykach, chemii gospodarczej oraz na słońce
  • przewlekły stres,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry,
  • predyspozycje genetyczne.

W celu skutecznej eliminacji czerwonych kropek na ciele, niezbędne jest poznanie przyczyny ich występowania. Inne kuracje przeprowadza się w przypadku zmian uczuleniowych, a jeszcze inne, gdy doszło do podrażnienia i uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry. Czasami wystarczy włączyć odpowiednie kosmetyki regenerująco-nawilżające, a w innym przypadku nie obędzie się bez odpowiednich leków. Dlatego też w przypadku wystąpienia niepokojących zmian na skórze, warto udać się do dermatologa.

Jeśli zauważysz u siebie czerwone kropki na ciele, nie lekceważ ich. Niekiedy świadczą o stanie zapalnym mieszków włosowych. Dochodzi do niego wskutek zakażeń bakteryjnych, grzybiczych bądź wirusowych, które wymagają odpowiedniego leczenia. Zdarza się, że zapalenie mieszków włosowych jest skutkiem długotrwałego ocierania skóry o ubranie czy depilacji.

Ponadto czerwone kropki na brzuchu i piersiach stanowią często spotykany problem wśród kobiet. Mogą być wynikiem zmian hormonalnych  w organizmie. Pojawiają się podczas ciąży, karmienia piersią, stosowania antykoncepcji hormonalnej, hormonalnej terapii zastępczej i menopauzy.

Kropki na ciele mogą się także pojawić w skutek niewłaściwie dobranej pielęgnacji. W przypadku alergii na składniki kosmetyków, czerwone zmiany na ciele mogą występować nie tylko w miejscu aplikacji produktu, ale także w innych partiach. Reakcjom uczuleniowym zazwyczaj towarzyszy świąd i pieczenie skóry. Aby się ich pozbyć, należy rozpoznać alergen i go odstawić, np. rezygnując z nowego szamponu czy kremu. Po pewnym czasie czerwone kropki na ciele znikną samoistnie.

Obecność tzw. punktów rubinowych czyli czerwonych znamion ma swoje przyczyny przede wszystkim w predyspozycjach genetycznych. Geny decydują o elastyczności i reaktywności naczyń krwionośnych. Kiedy kapilary (ściany naczyń krwionośnych) nie funkcjonują prawidłowo, wówczas nie kurczą się kiedy jest taka potrzeba (np. przy spadku temperatury, przy zwiększonej produkcji adrenaliny, kortyzolu w ciele). Ta nieprawidłowość w połączeniu z przepływającą przez naczynie krwionośne krwią powoduje czerwone kropki na ciele przypominające pieprzyki. Jeśli taka sytuacja wystąpi w płytko położonym naczyniu krwionośnym, wówczas takie zmiany widoczne są gołym okiem na powierzchni skóry.

Pojedyncze czerwone krostki na ciele u dorosłych

Czerwone kropki na brzuchu, rękach, nogach i twarzy mogą pojawić się wskutek ukąszenia owadów. Niektórzy z nas są uczuleni na ich jad. Ponadto wiele substancji wytwarzanych przez komary, meszki i muchy końskie działa drażniąco. Choć czerwone zmiany czasem utrzymują się nawet przez 2 tygodnie, to w końcu ustępują. Jeśli towarzyszy im silny obrzęk, zaczerwienienie, pieczenie i/lub świąd, należy skontaktować się z lekarzem. Specjalista może zadecydować o włączeniu maści ze sterydami, która wyciszy dokuczliwe objawy.

Czerwone zmiany na twarzy, szyi i dekolcie często towarzyszą trądzikowi hormonalnemu. Eliminuje się je poprzez stosowanie preparatów zewnętrznych, np. maści z antybiotykiem, kosmetyków z retinoidami, oraz leczenie doustne. Przy trądziku hormonalnym czasem pomagają tabletki antykoncepcyjne, doustne retinoidy oraz antybiotyki. Ponadto kluczową rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja, w tym stosowanie kosmetyków z glinką, węglem aktywnym i kwasami, które regulują wydzielanie sebum.

Przyczyny powstawania czerwonych kropek na ciele u dziecka

U dzieci często obserwuje się czerwone kropki na brzuchu i w innych częściach ciała. Niekiedy mają postać znamion, które towarzyszą im od momentu narodzin. Wiele dzieci ma czerwone kropki na ciele, gdy zmaga się z alergią lub nietolerancją pokarmową. W celu uzyskania poprawy należy wprowadzić zmiany w dotychczasowej diecie. Reakcje uczuleniowe u najmłodszych wywołują też kosmetyki, proszki do prania, zwierzęta domowe i kurz.

Truskawkowe nogi – jak poradzić sobie z czerwonymi kropkami na nogach?

Truskawkowe nogi stanowią często spotykany problem, szczególnie wiosną i latem. Czerwone kropki na ciele pojawiają się wskutek niewłaściwej depilacji i wskazują na podrażnienie skóry. Warto pamiętać o tym, aby regularnie zmieniać ostrze maszynki do golenia i nie korzystać ze stępionego. Włoski na ciele wymagają uprzedniego zmiękczenia. Do tego celu najlepiej wykorzystać specjalne pianki, kremy i żele. Pamiętajmy, aby golić się pod włos. Po wszystkim zaleca się użycie łagodzącego balsamu. Jeśli któryś etap zostanie niewłaściwie przeprowadzony, to włosy zaczynają wrastać w skórę, przez co mogą pojawić się czerwone kropki na ciele.

Zaburzenia psychiczne a czerwone kropki na ciele

Czerwone kropki na ciele niekiedy sygnalizują nerwicę. Istnieje bowiem wyraźna korelacja między zdrowiem psychicznym a stanem ludzkiej skóry. Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań, które wywołują przewlekły stres. Jeśli w porę nie nauczymy się adaptacyjnych sposobów redukcji napięcia nerwowego, niepokój może przerodzić się w depresję, stany lękowe i nerwicę. Zaburzenia emocjonalne odbijają się niekorzystnie nie tylko na naszym samopoczuciu, ale także na stanie skóry. Nerwicy towarzyszy bowiem silny stan zapalny organizmu. Sprawia to, że na skórze mogą pojawić się czerwone kropki. Te bardzo często uruchamiają błędne koło. Martwimy się ich obecnością, przez co nadnercza wydzielają jeszcze więcej kortyzolu, który nasila stan zapalny i stan skóry pogarsza się. Warto pamiętać, że walka z problemami skórnymi powinna obejmować nie tylko standardowe leczenie dermatologiczne, lecz także regularną aktywność fizyczną, naukę technik redukcji stresu, a w skrajnych przypadkach psychoterapię. Bardzo pomocne bywają masaże czy kąpiele relaksacyjne. Niedobory składników odżywczych mogą mieć niekorzystny wpływ na stan skóry, a także zdrowie fizyczne i psychiczne. W takich przypadkach można wspomóc się suplementami diety, m.in. witaminami A,D,E,K oraz niezbędnymi nienasyconymi kwasami (NNKT).

author icon
Natalia Grzywińska

Zobacz inne artykuły autora