Atopowe zapalenie skóry twarzy – czym smarować i pielęgnować twarz?

 
 

Twarz to newralgiczna część naszego ciała. Zawsze pozostaje odsłonięta i to właśnie na nią zwracamy uwagę, wchodząc w interakcje międzyludzkie. W związku z tym atopowe zapalenie skóry twarzy generuje ogromny dyskomfort u osób, które zmagają się z tą chorobą. Wspomniana dermatoza odbiera pewność siebie i wywołuje stres. Kortyzol, który wydziela się w sytuacjach napięcia nerwowego, nasila objawy AZS. Tak powstaje błędne koło. Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła z tendencją do nawrotów. Celem jest uzyskanie jak najdłuższej remisji objawów. Czym smarować i pielęgnować twarz przy AZS?

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Co roku przybywa osób, u których stwierdza się objawy AZS. Szacuje się, że obecnie z tą przypadłością zmaga się 1,5% dorosłych i co dziesiąte dziecko. Szczególnie dotkliwe jest atopowe zapalenie skóry twarzy. U wielu osób ta postać dermatozy prowadzi do depresji, izolacji społecznej i spadku samooceny. Każdy z nas odczuwa dyskomfort, gdy „odstaje” od innych ze względu na problemy z cerą czy włosami, które są zauważalne.

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie dermatologiczne o podłożu alergicznym, które posiada przewlekły charakter i wykazuje tendencję do nawrotów. W praktyce oznacza to, że AZS nie da się wyleczyć raz na zawsze. Choroba będzie co pewien czas powracać. Omawiając atopowe zapalenie skóry, wyróżniamy:

 • okresy zaostrzenia objawów,
 • okresy remisji (złagodzenia) dokuczliwych symptomów.

Zauważono, że atopowe zapalenie skóry ściśle wiąże się z nadmierną wrażliwością organizmu na alergeny. Niektóre substancje obce, które nie są niebezpieczne, układ immunologiczny traktuje jako zagrożenie. Uruchamia kaskadę reakcji prozapalnych, które mają doprowadzić do unicestwienia „obcego”. Do alergenów zaliczamy pyłki, kurz, sierść zwierząt, substancje zawarte w proszkach do prania i kosmetykach.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Choć coraz więcej osób cierpi na atopowe zapalenie skóry, przyczyny tej choroby wciąż nie zostały jednoznacznie zdefiniowane. W świetle obecnej wiedzy uważa się, że AZS ma duży związek z predyspozycjami genetycznymi. Gdy na tę przypadłość cierpi przynajmniej jeden z rodziców, istnieje duże prawdopodobieństwo, że schorzenie rozwinie się również u jego dziecka.

Objawy skóry atopowej pojawiają się w następstwie zanieczyszczenia środowiska. Przypuszcza się, że środki ochrony roślin, które przedostają się do wód gruntowych oraz pyły emitowane do atmosfery sprzyjają AZS. Tę przypadłość często diagnozuje się w dużych ośrodkach miejskich, które walczą ze smogiem.

Atopowe zapalenie skóry twarzy może rozwinąć się wskutek silnego stresu. Żyjemy w trudnych czasach, pracujemy pod ogromną presją. Nie pozostaje to bez znaczenia dla naszego zdrowia. Objawy AZS nasila kortyzol, który wytwarzają nadnercza w stanach napięcia nerwowego. Hormon stresu wykazuje silne działanie prozapalne. Z drugiej strony osobom, u których występuje atopowe zapalenie skóry, trudno wyeliminować napięcie nerwowe. Problemy z cerą, które pozostają widoczne dla otoczenia, generują stres. Tak powstaje błędne koło AZS.

Jeśli stwierdzono u nas cechy skóry atopowej, powinniśmy bacznie obserwować swoje reakcje na spożywane pokarmy, stosowane kosmetyki i środki czystości. Wspomniane produkty często zawierają alergeny, które mogą zaostrzać przebieg AZS. Należy je wyeliminować, aby uzyskać remisję. Najczęściej spotykane alergeny pokarmowe to orzechy, jaja, mleko i owoce morza. W kosmetykach, proszkach do prania i płynach do naczyń często nie służą nam sztuczne barwniki, substancje zapachowe i konserwanty.

Atopowe zapalenie skóry często ulega zaostrzeniu zimą. Po pierwsze, rzadziej wówczas wietrzymy nasze mieszkania, przez co unoszą się w nich roztocza kurzu domowego. Same pajęczaki nie alergizują, ale czynnikiem mocno uczulającym są ich odchody. Po drugie, wahania temperatur, centralne ogrzewanie, wiatr i mróz osłabiają barierę hydrolipidową naszej skóry. W rezultacie AZS ulega zaostrzeniu, bo przez uszkodzoną skórę łatwiej przedostają się alergeny. 

Istnieją przesłanki, że atopowe zapalenie skóry twarzy często dotyka dzieci, u których doszło do nadmiernej higienizacji życia codziennego. Jako rodzice często chcemy dla swoich pociech wszystkiego, co najlepsze. Próbujemy je ustrzec przed potencjalnymi patogenami. Niestety mycie wszystkich powierzchni płynem antybakteryjnym prowadzi do zaburzeń mikrobiomu. Brakuje nam „dobrych” bakterii, które stanowią naturalną barierę ochronną. W rezultacie namnażają się patogeny. Ponadto nadmierna higienizacja życia codziennego nie pozwala w pełni dojrzeć układowi immunologicznemu. Staje się on “przeczulony” na substancje obce, bo brakuje mu wprawy w rozpoznawaniu zagrożenia. W rezultacie rozwija się atopowe zapalenie skóry. 

Niektóre badania naukowe wskazują na związek między niedoborem witaminy D a AZS. Wspomniana substancja regulatorowa powstaje w naszej skórze tylko od połowy kwietnia do połowy września. Później powinna pochodzić ze zbilansowanej diety, najlepiej z regularnego spożywania tłustych ryb morskich. Niestety jemy ich za mało. Niedobór witaminy D może zaostrzać atopowe zapalenie skóry. Po pierwsze, ta substancja regulatorowa wspomaga prawidłową pracę układu immunologicznego. Po drugie, odpowiada za właściwą budowę skóry.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Objawy AZS są bardzo uciążliwe dla osoby, która boryka się z tą przypadłością. Wśród nich należy wymienić:

 • nadmierną suchość skóry, która czasem pęka aż do krwi,
 • łuszczenie się skóry,
 • świąd, który sprawia, że chory mimowolnie się drapie, przez co nadkaża skórę. Warto nadmienić, że wpływa on negatywnie na jakość snu,
 • pieczenie skóry,
 • zaczerwienienie skóry,
 • krostki, nadżerki, przeczosy i sączące się pęcherze.

Atopowe zapalenie skóry daje ww. symptomy, gdyż w przebiegu tego schorzenia obserwuje się nieprawidłowe odkładanie keratynocytów. Wspomniane komórki zbyt szybko przemieszczają się z warstwy podstawnej do rogowej naskórka. W rezultacie pojawiają się objawy skóry atopowej takie jak nadmierna suchość, łuszczenie i osłabienie płaszcza hydrolipidowego.

Osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry twarzy, często obserwują u siebie nieprawidłową pracę gruczołów łojowych i potowych. Ceramidy, które porównuje się do cementu międzykomórkowego, charakteryzują się nieprawidłową budową. W rezultacie przy AZS naturalna bariera hydrolipidowa nie spełnia swojej funkcji. Przepuszcza alergeny pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Atopowe zapalenie skóry manifestuje się poprzez świąd, bo reakcji uczuleniowej towarzyszy uwalnianie histaminy. 

Wprawdzie atopowe zapalenie skóry daje objawy, których nie można zignorować, ale potrzeba bardzo dobrego dermatologa do postawienia prawidłowej diagnozy. AZS łatwo bowiem pomylić z łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry i grzybicą. Wszystkie 3 choroby manifestują się swędzeniem, pieczeniem, zaczerwienieniem i łuszczeniem zewnętrznej powłoki ciała. Wymagają jednak wdrożenia innego leczenia. Jeśli cierpimy na atopowe zapalenie skóry, musimy natłuszczać i nawilżać skórę. Przy łojotokowym zapaleniu skóry stosuje się znacznie lżejsze formuły, które nie zapewniają należytej regeneracji przy AZS. Łuszczyca z kolei wymaga użycia preparatów keratolitycznych. 

W zależności od wieku chorego objawy AZS obejmują inne części ciała. 

 1. Dzieci do 2. roku życia zazwyczaj cierpią na atopowe zapalenie skóry twarzy. Zmiany mogą też występować na tułowiu, ramionach i nogach.
 2. AZS u dzieci między 3. a 11. rokiem życia pojawia się głównie na nadgarstkach, łokciach i kolanach.
 3. Powyżej 11. roku życia atopowe zapalenie skóry daje o sobie znać na twarzy, wierzchu dłoni, górnej części ramion i pleców.

Diagnozując atopowe zapalenie skóry, lekarz zwraca uwagę, czy jednocześnie występują 3 spośród 4 kryteriów.

 1. Atopia wśród najbliższych członków rodziny.
 2. Przewlekły, nawrotowy charakter schorzenia.
 3. Typowa lokalizacja, czyli zgięcia łokci, kolan, grzbiet dłoni, powieki, szyja, linia włosów.
 4. Intensywny świąd skóry. 
Co na atopowe zapalenie skóry? Pielęgnacja skóry atopowej

Leczenie AZS przebiega pod ścisłą kontrolą lekarza. Specjalista może przepisać nam odpowiednie maści, płyny i żele, a w razie konieczności nawet tabletki. Warto jednocześnie stosować kosmetyki dla skóry atopowej, aby przy ich pomocy nawilżyć, zregenerować i odbudować cerę. Najlepiej, gdy wszystkie produkty wchodzą w skład jednej serii, wówczas wzmacniają swoje działanie, dając efekt synergii. Pielęgnacja skóry atopowej jest bardzo ważna, dlatego powinna mieć regularny charakter. Rekomenduje się, aby chory kilka razy dziennie aplikował na twarz kremy o działaniu nawilżająco-natłuszczającym. 

Jeśli cierpimy na atopowe zapalenie skóry twarzy, powinniśmy oczyszczać ją przy użyciu łagodnych kosmetyków. Silne detergenty, alkohol, substancje zapachowe i sztuczne barwniki zaostrzają przebieg tej dermatozy. Istnieją specjalistyczne emulsje, pianki i olejki dla skóry atopowej. Nie tylko usuwają z twarzy zanieczyszczenia, ale też ją nawilżają i natłuszczają. Pomagają tym samym odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową. 

Dostrzegasz u siebie objawy AZS? Postaw na sprawdzone kosmetyki dla skóry atopowej, które działają w kilku obszarach.

 1. Odbudowują warstwę hydrolipidową, przez co zapobiegają nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody i wysuszeniu skóry.
 2. Nawilżają skórę, wiążąc w niej cząsteczki wody.
 3. Regenerują skórę.
 4. Łagodzą podrażnienia.
 5. Przeciwdziałają swędzeniu

Wyodrębniono składniki, które wspierają skórę osób cierpiących na AZS.

 1. Arginina, gliceryna, mocznik, ceramidy, masło shea, skwalen, trójglicerydy – odbudowują i nawilżają skórę dotkniętą AZS.
 2. Alantoina, cynk, olej z wiesiołka, olej konopny, pantenol, witamina E – regenerują uszkodzoną skórę.
 3. Olej z rokitnika, niacynamid (witamina B3) i beta-glukan z owsa – łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie atopowe zapalenie skóry, a zmiany występują „tylko” na twarzy, mimo wszystko staraj się używać odpowiednich dermokosmetyków także podczas mycia głowy i pielęgnacji ciała. Przy AZS zewnętrzna powłoka jest bardzo delikatna. Ponadto resztki szamponu spływają na twarz i plecy, a przy źle dobranym składzie mogą wyzwalać reakcję alergiczną. 

author icon
Natalia Grzywińska

Zobacz inne artykuły autora